منو
 کاربر Online
848 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 05 مهر 1388 [16:02 ]
  پاسخ: ESO چشم انداز کامل 360 درجه، تصویرشگفت انگیز و بر هم کنشی از تمام آسمان شب
 

سلام لیدا
از اینکه خبر ارسالی من رو مطالعه کردی و نظر دادی تشکر می کنم. من به خواست شما خبر کامل را از سایت ESO ترجمه و برای سایت رشد ارسال می کنم. امیدوارم نظر شما را جلب کند.
اولین تصویر از سه تصویر پروژۀ زوم گیگا کهکشان(Giga Galaxy zoom project) – پانورامای با شکوه 800 میلیون پیکسلی از تمام آسمان که از سایت رصدی ESO در شیلی به دست آمده- به تازگی منتشر شده است.این پروژه به جویندگان ستاره اجازه میدهد تا جستجو در جهان را تجربه کنند، به طوری که با چشم غیر مسلح تاریکترین و بهترین منظر در جهان را ببینند.
این تصویر پانورامای 360 درجه،تمام کرۀ سماوی را پوشش میدهد و دورنمای کیهانی را که کرۀ آبی کوچک ما را در بر گرفته آشکار میکند.این تصویر فوق العاده اولین تصویر از سه تصویر اصلی با کیفیت بسیار بالا در پروژۀ زوم گیگا کهکشان است، که به وسیلۀ ESO در چهارچوب سال جهانی نجوم 2009 (IYA 2009)به آن پرداخته شده است. زوم گیگا کهکشان، ویژگی یک ابزار اینترنت است که به جویندگان اجازه میدهد در کهکشان راه شیری مان به کند و کاو نفس گیری بپردازند. با این ابزار کاربران میتوانند بیشتر دربارۀ اجرام هیجان انگیز و متفاوت در تصویر، مانند سحابی های چند رنگ و ستاره های در حال انفجار بیاموزند و این کار تنها با کلیک کردن بر روی اجرام میسر است. در این راه، پروژه به دنبال این است که آسمانی را که همۀ ما میتوانیم ببینیم با کیهان عمیق و تاریکی که منجمان روزانه دربارۀ آن مطالعه و تحقیق میکنند را پیوند دهد. کیفیت فوق العادۀ این تصاویر، گواه شکوه آسمان شب در سایتهای رصدی ESO در شیلی است، که پربازده ترین رصدخانه های نجومی جهان است.
ترجمه: بهنوش مسکوب
منبع: ESO

تصویر

  امتیاز: 0.00