منو
 صفحه های تصادفی
اسانس سیترنل
آثار پذیرش ولایت حضرت علی علیه السلام
دیافوریت
ایلمنیت
ابررساناهای دمای بالا
نیل آرمسترانگ
فلاسفه مسیحی
کاربرد لیزر در اندازه گیری و بازرسی
جامعه
مصوبه انجمن‌های ایالتی و ولایتی
 کاربر Online
369 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 22 شهریور 1388 [20:32 ]
  نظریه‌ای جدید درباره...
 

نظریه‌ای جدید درباره شکل گیری تپه‌های شنی تیتانtext
گروهی از دانشمندان علوم زمینی اخیرا موفق به ارائه توضیحی جدید در خصوص پیدایی و گسترش تپه های شنی بر روی سطح تیتان، بزرگترین قمر زحل، شدند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، «پاتریک هسپ»، استاد دپارتمان جغرافیا و انسان شناسی LSU و «دیوید رابین»، دانشمند سازمان زمین شناسی ایالات متحده، مقاله ای تازه و احتمالاً بحث‌انگیز را به صورت آنلاین در بخش علوم زمینی طبیعی (Nature Geoscience) منتشر کرده اند.


این مقاله با عنوان «منشأهای متعدد برای تپه های شنی خطی بر روی زمین و تیتان» سازوکار محتمل و تازه‌ای را برای گسترش تپه های شنی خطی بسیار بزرگ که بر روی سطح تیتان، بزرگترین قمر زحل، تشکیل شده اند بررسی می کند.


نویسندگان مقاله، تپه های شنی خطی– یا طولی – را که در سرتاسر سطح دهانه «کی دم» چین کشیده شده اند آزمایش کرده و آن ها را مرکب از شن، مقادیری نمک و لجن یافتند.


دو عامل آخر یعنی نمک و لجن سبب چسبناک شدن تپه های شنی می شوند.


بر اساس مطالعات انجام شده، این موضوع سبب تغییر شکل کامل تپه های شنی از فرم متقاطع به فرم خطی می‌شود، حتی اگر سرعت و جهت باد تغییری نکند.


به طور نمونه این گونه است که تپه های شنی متقاطع بر اثر وزش باد از یک محدوده باریک و مستقیم به وجود می آیند در حالی که تپه های شنی طولی یا خطی بر اثر وزش باد از دو جهت مخالف و مورب ایجاد می شوند.

این یافته ها تفسیری پیشنهادی را برای تپه های شنی پیدا شده مشابه هم بر روی تیتان ارائه می کنند.


هسپ و رابین پیشنهاد کرده اند که اگر تپه های شنی خطی عظیمی که بر سطح تیتان پیدا شده اند نیز از رسوبات چسبناک تشکیل شده باشند، پس آن ها هم می توانسته اند بر اثر وزش بادهای تک جهتی به وجود آمده باشند.


این موضوع در تضاد شدید با مطالعات پیشین است، که در آن فرض شده بود این رسوبات شل هستند و تفسیر شکل خطی تپه های شنی گواهی بر وزش بادهایی بود که در جهت های متناوبی می وزیدند.


به نوشته نجوم، فرضیه پیشنهاد شده که تپه های شنی خطی تیتان از رسوبات چسبناک تشکیل شده اند نتیجه مؤثر و مهمی بر مطالعات تیتان خواهد داشت.


اگر نظریه پیشنهادی هسپ و رابین درست باشد، فرضیات جدید با در نظر داشتن ترکیبات، منشأ، تکامل، اندازه ذرات، چسبندگی، کمیت، الگوها ی جابه جایی کلی و متناسب بودن جهت انتقال رسوبات تیتان با باد، سرعت‌ها، و الگوهای فصلی بادهای تیتان و رطوبت کلی سطح باید به طور کامل از نو تعیین شوند.

  امتیاز: 0.00