منو
 کاربر Online
1161 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 18 مرداد 1388 [18:13 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

خدمت همه دانش آموزان به ویژه علاقه مندان به علم ستاره شناسی عرض سلام دارم. من این عکس از خورشید را به هنگام غروب گرفتم و یک سئوال دارم که امیدوارم شما علاقه مندان به نجوم پاسخ گویید.
چرا رنگ خورشید هنگام غروب به سرخی میگراید؟
منتظر پاسخهایتان هستیم.


تصویر

عکس از: غلامحسین رستگار نسب

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 19 مرداد 1388 [14:11 ]
  چرا خورشید هنگام غروب قرمزه
 

راستی راستی خورشید هنگام غروب قرمزه؟پس چرا من تا حالا ندیدم؟البته عکستون که نشون میده زرد و قرمزه و همچین قرمز قرمز هم نیست ولی خب از حالا دقت میکنم ببینم اینطوری هست با نه.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

غروب خورشید به سرخی می گرایید زیرا موقعیت های خورشید که خیلی پایین یا درست قبل از زیر افق هستند، نور عبوری خورشید در برخوردی خراشان بر روی زمین از ضخامت بیشتری از هوا نسبت به وقتی که خورشید در بالای سر قرار دارد عبور میکند. درست قبل از اینکه خورشید از نظر ناپدید شود موقعیت واقعی آن به اندازه‌ی یک قطر زیر افق است. لذا نور با طی مسیری منحنی در اثر شکست به چشمان ما میرسد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  چرا هنگام غروب خورشید قرمز دیده می شود؟
 

رنگ سرخ طلوع یا غروب خورشید، اثر نوریِ مکمل رنگ آبیِ آسمان است. نور مستقیم پراکنده نشده‌ی خورشید موقع ورود به جو تقریباً سفید است، ولی پس از ورود به جو، به علت پراکندگی ریلی، به ترتیب نسبت زیادتری از رنگ های بنفش، آبی و سبز از امتداد مسیر حذف می شوند. بنابراین، نوری که پس از طی مسیر جوی طولانی باقی می‌ماند به رنگ نارنجی و سرخ دیده می‌شود. هر ناظری که نور مستقیم خورشید را در طولانی ترین مسیر جوی مشاهده کند، یعنی به هنگام طلوع یا غروب و وقتی که خورشید درست در افق ظاهر می شود، آن را سرخ رنگ می بیند.
کتایون فراهانی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

چون طول موج های کوتاه در اثر پراکندگی رایلی به شدت پراکنده می‌شوند بیشتر آنها قبل از رسیدن به چشم شما به خارج پرتو نور خورشید پراکنده می‌شوند. آئروسل ها (Aerosols ذرات ریز جامد یا مایع در یک گاز) و ذرات ریز ماده به پراکندگی نور آبی به اطراف پرتو کمک می‌کنند. مثلا بعد از اینکه فعالیت آتشفشانی صورت می‌گیرد در نتیجه‌ی آن وقتی که مقدار زیادی ذرات به وسیله هوا انتقال پیدا کنند خورشید سرخ و درخشان دیده خواهد شد.
به نقل از سایت:
kphysic72.blogfa.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

به دلیل شکستی در حدود 6/0 درجه خورشید ظاهرا کمی بیشتر از یک قطر بالای موقعیت خورشید واقعی است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

غروب سرخ نام زیبا با آن همه رنگ‌های به هم آمیخته و مواجش یکی از دلپذیرترین مناظر طبیعی است. به هنگام تماشای این منظره شاید هم به خود گفته باشیم «خورشید قرمز شده است»
البته باید بدانیم که این خود خورشید نیست که هنگام غروب قرمز می‌شود بلکه این تنها نظر ماست که در آن لحظه‌‌ی خاص، خورشید را بدینگونه جلوه‌گر می‌یابیم. آری، درست در همان لحظه‌ای که خورشید به نظر ما قرمز رنگ می‌آید، مردمی که هزاران فرسنگ در جهت غرب از ما دورند، هرگز آن را به این رنگ نمی‌بینند. تنها چیزی که به هنگام غروب فرق کرده. و باعث رنگ قرمز خورشید شده، مسافتی است که نور آفتاب باید آن را در داخل اتمسفر یا جو زمین بپیماید، چه هر اندازه که خورشید از افق پایینتر می‌رود مقدار مسافتی را که نور در جو می‌پیماید، بیشتر می‌شود. اکنون بخاطر می‌آوریم که نور آفتاب ترکیبی است از نورهای رنگارنگ، نور آفتاب به طور عادی به نظر ما سفید جلوه می‌:ند ولی چون جو زمین، یعنی هوای گرادگرد آن از ذرات هوا، غبار، بخار آب و سایر اجسام ناخالص مملو است، از اینرو نوری که از آن عبور می‌کند، به وسیله‌‌ی این ذرات به رنگهای گوناگونی منعکس می‌شود. اتمسفر یا جو زمین به گونه‌ای است که نور بنفش، ابی و سبز را بیشتر از نور قرمز و زرد منتشر می‌کند. از این رو چون خورشید در افق رو به پایین می‌رود، جو زمین رنگهای قرمز و زرد را بیشتر در خود نگه داشته، بیشتر آنها را به دید ما می‌آورد. پس به همین دلیل است که افق هنگام غروب به رنگ قرمز جلوه‌گر می‌شود در ضمن، همین سیستم خاص نورافشانی که در جو زمین وجود دارد، برای ما مطلب دیگری را نیز روشن می‌سازد. آن اینکه چرا ما آسمان را آبی می‌بینیم؟ نور بنفش و آبی دارای امواجی کوتاه هستند یعنی حدود ده مرتبه سریعتر از امواج قرمز در جو زمین پخش می‌شوند. این نکته می‌رساند که اشعه‌ی قرمز خود بطور مستقیم در جو زمین حرکت می‌کنند، ولی امواج آبی باید به وسیله‌ی ذرات هوا، آب و غبار پخش گردند. پس وقتی که ما سر به آسمان بلند می‌کنیم، در حقیقت امواجی را می‌بینیم که بدین گونه پخش شده‌اند. آن‌گاه از همین رو است که آسمان به نظرمان آبی رنگ می‌نماید.
فروغ زمانی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

هنگامی که خورشید از شرق طلوع می کند مانند یک توپ قرمز است. همین طور که روز سپری میشود رنگ آن سفید میشود و دو باره در هنگام غروب قرمز میشود.آیا میدانید چرا؟
میدانیم که هوا از پوششی به نام جو پوشیده می شود. نور خورشید قبل از رسیدن به ما از جو عبور می کند.ما هم چنین میدانیم که نور خورشید از هفت رنگ بنفش.نیلی.آبی.سبز.زرد . نارنجی .قزمز تشکیل شده است . در هنگام صبح و مغرب هنگامی که خورشید در افق قرار دارد نور خورشید مجبور است تا مسافتی 50برابر که خورشید در هنگام ظهر در آسمان قرار دارد بپیماید.گرد و غبار و دود و بخار آب که در هوا قرار دارد با عث شکست این نورها می شوند بنفش نیلی و آبی بیشترین شکست و قرمز و نارنجی کم ترین شکست را دارند.به خاطر همین است که این دو رنگ بیشتر به چشم ما می رسند و به همین خاطر است طلوع و غروب خورشید قرمز به نظر میرسد.
من این پاسخ را از دانشنامه آزاد براتون فرستادم
لیلا امیری

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 مرداد 1388 [08:44 ]
  سرخی خورشید به هنگام غروب
 

سلام
من پاسخ را در روزنامه اطلاعات دیدم ولی نمی دونستم که براتون بفرستم یا نه.به هر حال براتون فرستادم.
منبع آن روزنامه اطلاعات است
مینا حبیبی از تهران
زیبایی خورشید در شامگاه بسیار جالب و دیدنی است اما کسانی که در شهرها زندگی می‌کنند از این زیبایی بی‌بهره هستند. بی‌گمان همة افراد چندین بار غروب خورشید را در کوهستان، کویر، کنار دریا و یا در مزرعه‌ای دیده‌اند و محو تماشای هنرنمایی و چیره‌دستی طبیعت در ترکیب رنگ‌ها شده‌اند. اگر از جنبه هنری و ادبی زیبایی غروب خورشید بگذریم و از لحاظ علمی این پدیده را بنگریم درک این زیبایی بطور حتم دوچندان خواهد شد.
هنگام غروب نور خورشید باید از بین توده‌ای از هوا و ذرات معلق در آن عبور کند این عامل سبب می‌شود که خورشید تار و قرمز به نظر برسد. میزان رنگ‌پذیری به خود هوا یا تا اندازه‌ای به آئورسلها (Aerosols) و ذرات معلق در هوا بستگی دارد. مقدار جذب و قرمز شدن ناشی از مجموع اثر جذب واقعی بخار آب، ازون و همچنین پراکنش ناشی از گازهای جوی، آئروسل‌ها و ذرات غبار است. آئروسل‌ها تجمعات کوچکی از گازها و مایعات هستند که اطراف هسته‌های متراکم بسیار ریزی مثل ذرات غبار به هم فشرده شده‌اند.
آئروسل‌ها بقدری کوچک هستند که به مدت طولانی در جو به صورت معلق می‌مانند. این ذرات به کندی رشد می‌کنند وقتی سنگین می شوند همراه با ذرات غبار درشت‌تر به خارج از جو یعنی بر روی زمین فرومی‌ریزند و ذرات آئروسل جدید تشکیل شده بطور پیوسته‌ جای آنها را می‌گیرند.
بخار آبی که باعث جذب واقعی در بعضی نوارهای طول موج طیف می شود گاهی نوارهای بارانی نامیده می‌شوند به این دلیل که نوارهای باران اغلب نوار قرمز را جذب می‌کنند و تمرکز زیاد آب سبب می‌شود که آسمان متمایل به سبز جلوه دهد.
ازون نوارهای پخشی ضعیفی در رنگ سبز و نوارهای پخشی قوی‌تر در ماورای بنفش دارد. دلیل اصلی آن که خورشید هنگام غروب به رنگ سرخ درمی‌آید این است که معمولاً بیشتر آئروسل‌ها و گازهای جوی نور‌آبی را قوی‌تر و شدیدتر از نور قرمز پخش می‌کنند. نور قرمز خورشید به چشم وارد می‌شود اما نور آبی آن در تولید رنگ آبی آسمان از بین می‌رود. ازون نیز به این پدیده کمک می‌کند.
حدود 80 درصد جو را گازهایی چون نیتروژن تشکیل می‌دهد. پراکندگی بواسطه این گاز به شدت طول موج بستگی دارد و به سمت نورآبی پیوسته در حال افزایش است. این پراکندگی به افتخار لردریلای که اولین بار توضیح ریاضی این پدیده را ارائه داده پراکندگی ریلای نامیده می‌شود. حدوداً نیمی از علت آبی بودن آسمان به دلیل پراکندگی ریلای و نیمی دیگر به علت پراکندگی ائروسل، ازون و جذب ایجاد می‌شود.
در آب و هوای صحرایی بخار آب کمتری وجود دارد بنابراین کمترین مقدار آئروسل در آن وجود دارد و به این خاطر آسمان کاملاً آبی بنظر می‌رسد. در آب و هوای شهری در مقایسه با آسمان صحرایی آسمان متمایل به سفید همراه با ته رنگ آبی کم‌رنگ است. در هنگام روز میدان دید افق نشانة خوبی است از مقدار قرمزی که در غروب خورشید در آن شامگاه دیده خواهد شد.
شدت نور خورشید از طلوع تا هنگام ظهر افزایش یافته و از هنگام ظهر تا هنگام غروب بتدریج افت می‌کند. از دید چشم ما خورشید در تمام روز تا هنگام غروب درخشندگی ثابتی دارد. کسی که موقع اعتدالین در ناحیة بیابانی به سمت غرب رانندگی کرده باشد می‌تواند درست در لحظة غروب تیره شدن درخشش خورشید را به چشم ببیند. دلیل اینکه بین چشم و فیلم عکاسی اختلاف وجود دارد این است که چشم بطور لگاریتمی عکس‌العمل نشان می‌دهد ولی فیلم عکاسی بصورت خطی.
یک تغییر بینایی به مقدار یک درجه از درخشندگی برابر با 10 درجه تغییر در روی فیلم عکاسی است این یکی از علت‌های باارزش سیستم تنظیم دیافراگم دوربین عکاسی در گرفتن یک عکس خوب است. تنظیم خودکار چشم با درخشندگی منظره ممکن است مورد دیگری از قضاوت اشتباه را پدید آورد که این عمل را می‌توان از یک سیستم جمع‌آوری انرژی خورشید انتظار داشت. یک روز مه‌آلود یا پرغبار ممکن است به روشنایی یک روز صاف به نظر برسد. این خطای بینایی تقریباً به این علت است که آسمانی که ما هر روز می‌بینیم ناحیة نزدیک به افق است. خورشید در آسمان صاف درخشنده است و سایه‌ها واضح و مشخص هستند در حالیکه این آسمان افق مایل به سفید روشن است. در روزهایی با آسمان صاف سیستم جمع‌آوری انرژی خورشید عالی کار می‌کند ولی در روزهای ابری انرژی مفید زیادی جذب نخواهد کرد زیرا سیستم جمع‌آوری انرژی خورشید نیز مانند فیلم عکاسی در مقایسه با چشم ما که لگاریتمی عمل می‌کند تقریباً خطی است.
گاهی خورشید در هنگام غروب در حال فرورفتن به زیر ابرها دیده می‌شود اما هیچ رنگ‌آمیزی جالبی روی ابرها دیده نمی‌شود این بدان علت است که فواصل خالی در بین ابرها بقدری نیست که نور خورشید از میان آنها به ابرها برسد.
در برخی جاها غروب خورشید از طلوع آن زیباتر و در برخی جاهای دیگر برعکس است بدین سبب که به محل قرار داشتن ابرها بستگی دارد. در هر ناحیه ویژگی و وضعیت هوای محلی تأثیر زیادی بر درخشندگی خورشید در هنگام طلوع یا غروب دارد.
در شهرها نمی‌توان به خوبی از غروب در آسمان صاف لذت برد ولی مواقعی است که امکان دارد خورشید هنگام غروب، هوای کثیف و آلوده به گرد و غبار را نیز بطور ظریفی رنگی جلوه دهد.
وقتی که آسمان صاف است در هنگام غروب، افق غربی زرد روشن است که در میان رنگ آبی آسمان روز محو می‌شود. وقتی سایة زمین از سمت الرأس گذشته و در آسمان غربی است، اغلب لکة زرد کم‌رنگ یا متمایل به صورتی می‌توان مشاهده کرد که بصورت پوشش دایره‌ای به 20 تا 30 درجه بالای محل خورشید در زیر افق می‌رسد.
رنگ‌هایی که خورشید در هنگام غروب به خود می‌گیرد همراه با تابش شفق ممکن است تا حدی برسد که دورنمایی پوشیده از برف را رنگی نشان دهند. زمانیکه خورشید از سطح افق پایین تر می‌رود و خط مرزی بین شفق و شب در قسمت غرب ناپدید می‌شود، سبز گوگردی تابش زرین را به سمت افق می‌راند. در جهت غرب اگر آن طرف افق صاف باشد نزدیک مرز نور و سایه ممکن است لکه‌های سرخ رنگی دیده می‌شود.
اکنون روشن‌ترین ستاره‌ها در بالای افق غربی دید، این منظره یکی از جالب‌ترین مناظر زیبا و آرام‌‌بخش در طبیعت خواهد بود. اندکی پس از غروب خورشید، نور آبی که از ناحیة روشن جو می‌رسد هنوز در حدی است که با نور خورشید رسیده از حاشیة پایین ناحیة روشن درهم می‌آمیزد و نور ارغوانی نسبتاً کمیابی را ایجاد می‌کند. برای دیدن این نور ارغوانی هنگام غروب خورشید در یک آسمان صاف، یعنی حدوداً 12 دقیقه پس از غروب به 20 تا 30 درجة بالای افق غربی باید نگاه کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 27 مرداد 1388 [19:05 ]
  سرخی خورشید
 

سلام آقای غلامحسین رستگار نسب
من اولین ناشناسم که در مورد غروب خورشید نوشتم.از اون روز تا الان هر روز غروب خورشید را نگاه میکنم و اونو قرمز یا سرخ نمیبینم.شما از کجا و چطوری عکس گرفتید که عکستون زرد و قرمز افتاده.ضمن اینکه اینهمه ناشناس در مورد قرمزی خورشید نوشتن و همه تایید کردن پس چرا من نمیتونم اونو هنگام غروب قرمز ببینم لطفا به من بگویید چرا؟
فاطمه امیری

  امتیاز: 0.00