منو
 کاربر Online
1502 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 08 اردیبهشت 1388 [18:23 ]
  محققان دیدنی ترین و بی قرارترین گروه های کهکشانی را توصیف می کنند
 

MACSJ0717 یکی از گوشخراش ترین دسته های فضایی است که اختر شناسان تاکنون دیده اند. و در حدود 4/5 بیلیون سال نوری از زمین فاصله دارد . این مجموعه شامل چهار دسته کهکشان جداگانه می باشد که با هم ادغام شده اند این اولین بار است که چنین پدیده ای ثبت شده است.
با استفاده از اطلاعات رصد خانه X-ray چاندرا در ناسا و تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه پگ در هاوایی ، اختر شناسان قادر به شناسایی هندسه سه بعدی MACSJ0717 شدند.
جریانی از کهکشان ها - گاز – و ماده ی تیره ( که به عنوان رشته شناخته شده ) داخل ناحیه ای پر از کهکشان (MACSJ0717) ریخته شده و در نتیجه این سیل کهکشان ها باعث تصادفاتی یکی پس از دیگری می شود.
چنگ ژیون ما از دانشگاه هاوایی گفت : علاوه بر این تصادف بزرگ ، MACSJ0717 همچنین به خاطر درجه حرارتش قابل توجه است. از آنجایی که هریک از این برخوردها انرژی را به شکل گرما رها می کنند MACSJ0717 یکی از بالاترین درجه حرارت هایی که تا کنون در چنین سیستم هایی دسته بندی شده را دارا می باشد.
در ابتدای کشف ورود رشته به داخل MACSJ0717 نتایج اولیه نشان می داد که رشته منبع تصادفات کهکشانی بود. مدرک هم اکنون دوبرابر شده ، اول، توسط مقایسه موقعیت گاز و گروه های کهکشان ها ، محققان مسیر حرکت گروه های کهکشانی را ردیابی کردند که به مسیر رشته وصل می شد. دوم ، بزرگترین ناحیه داغ در MACSJ0717 جایی است که رشته این گروه های کهکشانی را قطع می کند.

تصویر

MACSJ0717 نشان می دهد که چگونه دسته های کهکشانی بزرگ به محیط شان در مقیاس هایی از میلیون ها سال نوری اثر می گذارند . هارالدابلینگ عضو این تیم تحقیقی از دانشگاه هاوایی می گوید این مجموعه ای شگفت انگیز است برای مقایسه اینکه چگونه مجموعه های کهکشان با ورود به داخل شان رشد می کنند.
تشبیهات کامپیوتری نشان می دهد که حجیم ترین مجموعه های کهکشانی در نواحی که رشته های بزرگ آن ها را قطع می کنند به وجود می آیند.
در آینده ، چنگ ژیون ما و گروه تیمش امیدوارند که از X-ray اطلاعات عمیق تری برای اندازه گیری درجه حرارت گاز درون رشته استفاده کنند.

منبع خبر : universetoday

  امتیاز: 0.00