منو
 کاربر Online
1035 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 16 فروردین 1388 [11:27 ]
  آیا گوی آتشین تانگوسکا یک بمب شیمیایی بود ؟
 

این حادثه پر انرژی بر روی تانگوسکا اتفاق افتاد اما دلیل آن چه بود ؟
بیشتر از یک قرن در، سی ام ژوئن 1908 یک انفجار عظیم بر فراز تانگوسکا که یک ناحیه بدون سکنه در روسیه بود اتفاق افتاد . آن احتمالاً یکی از ماندنی ترین رازهای این سیاره است. چه عاملی میتواند باعث چنین انفجار عظیمی با انرژیی بیش از هزار بمب اتمی هیروشیما در اتمسفر شده باشد؟ در حالیکه جنگلی از ناحیه لاکسمبورگ را بدون هیچ چاله ای مسطح کرد. این کمی شگفت آور است که حادثه تانگو سکا موضوع مهمی برای نویسندگان قصه های علمی شده که چگونه چنین انفجار عظیمی که میدان مغناطیسی زمین را تکان داده و آسمان های نیمکره شمالی را به مدت 3 روز روشن کرده هیچگونه چاله ای بر جای نگذاشته مگر فقط تعدادی از درختان که سوخته و مسطح شده بود.
با وجود اینکه فرضیه های زیادی در مورد حادثه تانگوسکا وجود دارد ، دانشمندان هنوز در مورد اینکه چه چیز می تواند از فضا به زمین اصابت کرده باشد دارای اختلاف عقیده هستند . هم اکنون یک دانشمند روسی عقیده به دانستن بهترین جواب را دارد . زمین توسط یک شهاب سنگ بزرگ به درخشش در آمد این شهاب سنگ که در اتمسفر بالای زمین پرواز می کرد ، تکه ای از ماده اش را به داخل اتمسفر انداخت و این تکه ماده با مواد شیمیایی فرار پر شده و به عنوان بزرگترین انفجار شیمیایی منفجر شد .
دوازده هزار سال قبل شیئی بزرگ به داخل آمریکای شمالی برخورد کرد و باعث خرابی جهانی شد. گرد و خاک به داخل اتمسفر رها شد که باعث سردی جهانی و احتمالاً سبب انقراض تعداد زیادی از پستانداران پیرامون این زمان شد. حادثه تانگوسکا شبیه به آن تصادم فاجعه آمیز بود اما خوشبختانه آن تاثیر آزاری به جهان نداشت. آن در اتمسفر منفجر شد و ناحیه ای از روسیه را مسطح کرد و تبخیر شد.
درابشویسکی( Drobyshevski) یک دانشمند روسی معتقد است که انرژی انفجار تانگوسکا پایین تر از انرژی جنبشی ای است که از فضا به زمین برخورد کرده و بنابراین نتیجه می گیرد که حادثه تانگوسکا توسط یک شهاب سنگ کامل رخ نداده بلکه به وسیله یک تکه از ماده ی شهاب سنگ که در اتمسفر بالای زمین پرواز می کرده رخ داده است و سپس این تکه به آهستگی به سطح زمین افتاده است.
چطور ؟ آیا تکه شهاب سنگ منفجر شد؟ دراشبویسکی حدس می زند که تکه شهاب سنگ پر از پراکسید هیدروژن بود. انفجار به خاطر رها شدن سریع انرژی جنبشی نبود . آن در حقیقت یک بمب پراکسید هیدروژن بود. هنگامیکه تکه شهاب سنگ فرود آمد گرم شده پس از آنکه مواد شیمیایی واکنش پذیر در ماده ی شهاب سنگ داغ شدند آنها برای تشکیل اکسیژن و آب همکاری نکرده و باعث جدا شدن تکه شهاب سنگ شدند . بنابراین حادثه تانگوسکا یک بمب شیمیایی بزرگ بود و نه برخورد یک شهاب سنگ به زمین.
جهان، بدون رضایت ما ، مطالعه ی جالبی را با انداختن شهاب سنگ ها و پرتاب پراکسید هیدروژن بر روی سیاره ما شروع کرده است.
منبع : جهان امروز

تصویر

  امتیاز: 0.00