منو
 کاربر Online
1089 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  پنج شنبه 06 فروردین 1388 [18:51 ]
  کشف اولین حلقه به دور یک قمر
 

با یافتن حلقه هایی به دور سیارات مشتری و اورانوس و نپتون (درسال 1989 با کمک کاوشگرهای ویجر 1 و2 )،این تفکر 300 ساله مبنی بر اینکه زحل تنها سیاره منظومه شمسی است که به دور خود حلقه دارد پایان گرفت. اما دانشمندان بر طبق آخرین خبر از فضا پیمای کاسینی مبنی بر وجود حلقه به دور قمر رئا ( دومین قمر بزرگ سیاره زحل ) بسیار شوکه شدند.
معمولا دو عامل مهم در شکل گیری حلقه ها وجود دارند :‌1 – تکه های سنگ و غبار فضا ، 2 – جاذبه. اغلب تکه سنگ ها و غبارات از برخود با سیاره دیگر و خرد شدن آن و یا از باقیمانده مواد تشکیل دهنده ی منظومه شمسی هستند و جاذبه نیز برای جذب و نگه داشتن این سنگ ها و غبارات در فضا لازم است. سیارات غول پیکر تمامی شرایط گفته شده را دارا هستند اما بسیار شگفت انگیز است که قمر رئا چگونه می تواند حلقه ای به دور خود داشته باشد بدون اینکه سیاره مادر (زحل) آن حلقه را از بین ببرد؟
برای این پرسش دو پاسخ وجود دارد : 1 – این حلقه به تازگی به دور قمر رئا به وجود آمده است ،2 – با توجه به اندازه قمر رئا و نیز فاصله مداری این قمر از زحل ،‌می توان گفت گیرایی رئا بر کشش زحل غلبه کرده و شاید این قمر بتواند تا میلیون ها سال دیگر این حلقه را به دور خود داشته با شد.
با این حال دانشمندان برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر منتظر بازگشت فضاپیمای کاسینی به رئا در سال 2010 هستند .

برگرفته از : http://discovermagazine.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 12 فروردین 1388 [13:49 ]
  کشف حلقه
 

جالبه. کشف حلقه اول به دور سیاره زحل و بعد به دور سیارات (مشتری و اورانوس و نپتون)و حالا هم به دور یک قمر.
ایا ممکنه که به دور زمین هم حلقه ای باشه که تا الان کشف نشده باشه؟

  امتیاز: 0.00