منو
 کاربر Online
292 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 بهمن 1387 [19:09 ]
  نظریه ی جدید منشا زمین
 

نظریه ای جدید بر منشا زمین؛ رانده شدگان کیهانی مبدا تشکیل مریخ بوده اند
دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با ارائه نظریه ای جدید و شبیه سازی رایانه ای اعلام کردند که سیاره های مریخ و عطارد از توده های غباری شکل گرفته اند که از صفحه بزرگ غبار خورشیدی جدا شده و با یکدیگر برخورد کرده اند.
به گزارش خبرگزاری مهر، اخترشناسان با ارائه نظریه ای جدید در باره شکل گیری سیاره ها اظهار داشتند که مریخ و عطارد از تکه هایی از مواد شکل دهنده سیاره های زمین و زهره شکل گرفته اند.

بر اساس گزارش ارائه شده در نشنال جئوگرافیک، این مدل که توسط اخترشناسان دانشگاه کالیفرنیا ارائه شده است می تواند برخی از خصوصیات مریخ و عطارد را که برای مدتها به صورت مرموز پنهان باقی مانده بود را توضیح دهد. طبق این مدل جدید مریخ و عطارد محصولات قطعی سیاره زمین و زهره هستند.

دانشمندان عموما با این موضوع که زمین و هر سیاره سنگی دیگر در منظومه خورشیدی از صفحات گازی و غبارآلود که 4.5 بیلیون سال پیش به دور خورشید حلقه زده بودند، شکل گرفته اند اتفاق نظر دارند.

با گذشت زمان ذرات میکروسکوپی غبار با یکدیگر در دسته هایی کلوخ مانند ترکیب شده و به تدریج این کلوخها به صفحات سنگی در ابعاد کوه ها تبدیل شده و در نهایت ترکیب این صفحات عظیم با یکدیگر منجر به تشکیل یک سیاره شده است.

در شبیه سازی رایانه ای این فرایند، دانشمندان به صورت نمونه نشان دادند که ذرات اولیه غبار به صورت یکنواخت به شکل حلقه ای به دور خورشید قرار گرفته اند. در حالی که این نظریه منطقی به نظر می آید مشکلاتی بر سر راه اثبات آن وجود دارد.

به این معنی که در صورتی که سیاره های سنگی از یک صفحه خاکی همگن به وجود آمده باشند، تمامی آنها باید به یک اندازه بوده و مدار خورشید را در یک جهت بپیمایند. با این حال و در واقع زهره و زمین به نسبت عطارد و مریخ از جرم بالاتری برخوردار بوده و مدار چرخشی عطارد و مریخ هم مرکزتر مشاهده می شود.

بر اساس این نظریه زمین و زهره از یک لایه ضخیم از صفحه غبار خورشیدی در داخل منظومه خورشیدی شکل گرفته اند و طی گردش در مدار خورشید با کلوخها و صفحات سنگی بیشماری مواجه شده اند. این دو سیاره برخی از این توده های سنگی را جذب و با بدنه خود ادغام کرده اند اما برخی دیگر را از حلقه غبار به بیرون منحرف ساخته اند.

برخی از این توده های رانده شده مجددا به حلقه غبار در مدار خورشید بازگشته اند اما برخی دیگر با یکدیگر برخورد کرده و با قرارگیری بر مداری جدید سازه کیهانی جدیدی را تولید کرده اند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، شبیه سازی رایانه ای دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که عطارد و مریخ می توانند سیاره هایی شکل گرفته از این توده های تبعید شده از نوارهای غباری مدار خورشید باشند.

به بیانی دیگر بالغ بر 90 درصد از غبار و سنگ ریزه های موجود در این صفحه خورشیدی صرف شکل گیری سیاره سبز زمین و سیاره زهره شده است و پس مانده و رانده شدگان این غبارها مریخ و عطارد را تشکیل داده اند.

  امتیاز: 0.00