منو
 کاربر Online
607 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 22 آبان 1387 [12:06 ]
  پایان رکورددماوند?!
 

دکتر مرتضی صدیقی، مدیرکل نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران بیان کرد:
برای یافتن محلی با کمترین مقدار شتاب‌ثقل در ایران، باید در جست‌وجوی مکانی با کمترین عرض جغرافیایی و بیشترین ارتفاع از سطح دریا بودیم. همچنین برای پیدا کردن مکانی با بیشترین مقدار شتاب ‌ثقل، دستیابی به محلی با شرایط بالعکس، لازم به نظر می‌رسید.
با محاسبات انجام‌شده در این مناطق مختلف با وجود نزدیکی عرض‌های‌جغرافیایی، قله‌هزار در شهرستان راین، دارای شتاب‌ثقل کمتری نسبت به مناطق دیگر است که در حدود 203 میلی‌گال کمتر از مقدار شتاب‌ثقل اندازه‌گیری‌شده در قله ‌دماوند به عنوان مرتفع‌ترین قله‌ایران باشد. همچنین با توجه به عرض‌جغرافیایی بالا (در حدود 66/39 درجه) و ارتفاع کم نواحی مربوط به بلوک گرمی و منطقه دشت‌مغان در شمال‌غربی‌ایران، این مناطق دارای بیشترین شتاب‌ثقل در ایران می‌باشند.
یکی از مهمترین نیروهای طبیعت، نیروی‌ جاذبه بین اجرام است که تحت عنوان نیروی ‌ثقل شناخته می‌شود. شتاب ثقل عامل حرکت تمام اجرام سماوی است.شتاب‌ جاذبه یک جسم نظیر زمین، متناسب با توزیع‌ دانسیته در داخل آن بوده و از نقطه ای به نقطه‌ای دیگر تغییر می‌کند. به ‌همین دلیل اندازه‌گیری تغییرات شتاب ‌ثقل در سطح زمین می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره ساختار زمین‌شناسی آن فراهم کند که این موضوع، اساس علم اندازه‌گیری شتاب ‌ثقل را تشکیل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: اندازه گیری ثقل قله هزار کرمان با ارتفاع تقریبی 4400 متر از این نظر حائز اهمیت است که پیش‌ تر تصور می‌شد که قله دماوند به دلیل ارتفاع بالاتر داری کمترین میزان شتاب ثقل باشد ولی تحقیقات اخیر نشان داد همچنان که مطالعات دفتری نشان می‌داد قله کوه هزار به دلیل قرار داشتن در عرض جغرافیایی کمتر و ارتفاع نسبتا بالا، کمترین مقدار ثقل را در کل کشور داراست.

مدیرکل نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور تصریح کرد: با اندازه‌گیری دقیق شتاب ثقل قله هزار به عنوان کم ثقل‌ترین نقطه ایران دقت سطح مبنای ارتفاعی و کالیبره کردن دستگاه‌های ثقل‌سنج بالا می‌رود که این امر در مدل‌سازی میدان ثقل زمین و بسیاری از مطالعات زمین‌شناختی در کشور موثر است.

  امتیاز: 0.00