منو
 صفحه های تصادفی
tonsillitis
جای پای نانو تکنولوژی در علوم
ابوالفضل جعفر بن محمد
گستردگی علم امام علی علیه السلام
رشته تربیت بدنی شاخه فنی و حرفه ای
آمبولی‌ ریه‌
دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل
قائم مقام فراهانی
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
تیغه دار دلقک
 کاربر Online
384 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 12 مرداد 1387 [20:26 ]
  هشدار مجدددر مورد خطر وقوع سونامی در دریای عمان
 

واحد خبر پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور- رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی برای چندمین بار در مورد خطر وقوع سونامی در دریای عمان و لزوم توجه ویژه مسئولین ذیربط به این موضوع هشدار داد. به گزارش پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور، طبق اظهارات وی بر اساس نتایج بدست آمده مدلسازی عددی سونامی که با حضور پرفسور پاتیاراچی از دانشگاه استرالیای غربی و دکتر بدل از کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی و 15 نفر شرکت کننده از ایران از تاریخ 29 تیرماه تا 2 مرداد سال جاری در مرکز ملی اقیانوس شناسی برگزار شد، در صورت وقوع زمین لرزه ای با شدت 8 ریشتر در گسل مکران واقع در دریای عمان، امواج حاصل از سونامی تا ارتفاع 10 متر در سواحل استان های واقع در حاشیه دریای عمان ایجاد خواهد شد که طی 15 تا 30 دقیقه به سواحل خواهند رسید.

شایان ذکر است که پرفسور پاتیاراچی ضمن ارسال نامه ای به کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی، ضمن اعلام مطلب فوق، از این خطر به عنوان خطری جدی یاد کرده است.

ضمنا ایشان از توانمندی های علمی مرکز اقیانوس شناسی و نیروهای متخصص جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با سایر کشورهای واقع در منطقه اقیانوس هند تمجید کرده است.

رئیس مرکز ملی اقیانوس شناسی اضافه کرد، علیرغم وجود پتانسیل علمی قوی در کشور، هنوز اقدامات عملی از سوی دستگاه های اجرایی ذیربط برای تشکیل کارگروه ویژه مخاطرات دریایی و ایجاد مرکز هشدار سونامی و سایر مخاطرات دریایی صورت نگرفته است و تاخیر بیشتر در این امر ممکن است در آینده خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری بر جای گذارد.

شایان ذکر است که فعالیت گسل مکران در سال 1945 میلادی، موجب کشته شدن بیش از 5000 نفر در پاکستان شد و از آمار کشته ها در ایران و عمان در آن حادثه اطلاعی در دست نیست.

  امتیاز: 0.00