منو
 صفحه های تصادفی
رادیولوژی
کمک امام باقر علیه السلام به خدمتکاران
ماتریس
بازی برداری
تصویربرداری از سوژه درحال حرکت
فاطمه بنت اسد
علم به اسم اعظم پروردگار
ایدز
دانشکده‌ زبانهای خارجی دانشگاه تهران
سؤالات ابرش کلبی
 کاربر Online
325 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 09 مرداد 1387 [08:14 ]
  خورشید گرفتگی 11 مرداد 1387
 

خورشید گرفتگی هنگامی رخ می دهد که زمین ، ماه و خورشید روی یک خط قرار گیرند و هنگامی که قطر ظاهری ماه از خورشید بیشتر شود مانع رسیدن نور خورشید به زمین شده و در این حالت خورشید گرفتگی کلی رخ می دهد .
11 مرداد امسال نیز برخی از ساکنان کره ی زمین شاهد این پدیده ی شگفت انگیز می باشند . کسانی که در کانادا ، مغولستان ، چین ، روسیه و چند کشور دیگر روی خط کسوف قرار دارند می توانند آن را به صورت کلی رصد کنند . حداکثر مدت گرفت کامل 2 دقیقه و بیست و هفت ثانیه است .
ما نیز در ایران این پدیده ی زیبا را به صورت جزئی مشاهده می کنیم در ایران میزان این گرفتگی به طور متوسط تنها 25 در صد می باشد . در شهری مانند تهران گرفت روز جمعه در ساعت 14 و 34 دقیقه آغاز و در ساعت 16 و 27 دقیقه به پایان می رسد ؛ اوج گرفت در تهران ساعت 15 و 33 دقیقه است . باید مراقب بود که بدون ابزارهای مناسب و فیلترهای مجاز رصد این صحنه ی زیبا برای چشم بسیار خطرناک می باشد ؛ از جمله فیلترهای مناسب برای این کار می توان از فیلتر مایلار و فیلتر H آلفا نام برد .
اما رصدگرانی که در مناطق گرفت کلی قرار دارند پس از گرفت کامل می توانند سیاره ی عطارد از قدر 7/1- و سیاره ی زهره از قدر 8/3- را در فاصله های 3 و 15 درجه ای از خورشید مشاهده نمایند . البته ممکن است زحل و مریخ نیز به سختی در سمت غرب خورشید دیده شوند . از جمله ستارگان پرنور که حین کسوف کامل قابل مشاهده اند می توان از پولوکس و کاستور نام برد . این خورشید گرفتگی متعلق به دوره ی ساروسی 126 است .
منتظر دریافت گزارش های شما از این رصد هستیم .

تصویر

  امتیاز: 0.00