منو
 کاربر Online
949 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  سه شنبه 10 اردیبهشت 1387 [18:43 ]
  روز نجوم و برگزاری آن در کشور ما
 

در روز نجوم منجمان آماتور و گاهی حرفه ای ها نیز تلاش می کنند عموم مردم را با زیبائیهای آسمان آشنا کنند. برخی از مردم تصور می کنند `علم` چیز پیچیده ای بوده و متعلق به دانشمندان است و از ارتباط آن با زندگی روزمره و زیبائیهای آن در محیط اطرافشان اطلاعی ندارند. در روز نجوم می توان تا حدی فاصله میان محققان، دانشمندان و مردم را کمتر کرد.
در برخی از کشورها، یک یا چند روز درهای آزمایشگاهها و رصدخانه ها به روی مردم باز است تا همه مردم بتوانند با فعایت های علمی از نزدیک آشنا شوند. این روزها به open door or sciense day و یا اسامی دیگر معروف است .اما بیشتر رصدخانه ها برای دوربودن از آلودگی نوری و آلودگی هوا و کم کردن اثر جو، در خارج از شهر و در ارتفاعات بالا قرار دارند و حتی اگر برخی روزها رصدخانه ها پذیرای مردم عادی باشند، مراجعه مردم به رصدخانه ها مشکل است.
حدود 30 سال پیش داگ برگر پیشنهاد داد به جای اینکه مردم را به خارج از شهرها و مناطق دوردست بکشانیم، بهتر است در روز مشخصی از سال، تلسکوپها را به داخل شهرها و به میان مردم بیاوریم.این گونه بود که روز نجوم متولد شد.
امروز بیش از 60 کشور روز و هفته نجوم را برگزار می کنند.
اتحادیه نجوم تلاش می کند در برگزاری روز نجوم در سراسر جهان هماهنگی ایجاد کند. این مرکز یکی از روزهای آخر هفته بین 15 می تا 15 اوریل را که ماه در حالت تربیع اول است، به عنوان روز جهانی نجوم و هفته پیش از آن را به عنوان هفته نجوم اعلام می کند.
هنگامی که ماه در وضعیت تربیع است، هنگام ظهر طلوع می کند و حدود 6 بعدازظهر به بیشترین ارتفاع (فاصله از افق) می رسد و نیمه شب غروب می کند، بنابراین از ظهر به بعد می توان با دوربینها و تلسکوپهای آماتوری، پستی بلندی های ماه را به مردم نشان داد.
در ایران از سال 1380 روز نجوم برگزار می شود و شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران هماهنگی برگزاری روز نجوم در ایران را به عهده دارد. البته انجمنهای آماتوری دیگری نیز وجود دارند که چندان شناخته شده نیستند اما از سالها پیش به ترویج این علم در کشور مشغول هستند .
در کشورهایی که تقویم رسمی آنها میلادی است روز نجوم روز شنبه یا یکشنبه (روز آخر هفته که تعطیل است) برگزار می شود. طبق دستور العمل اتحادیه نجوم، هر کشوری با شرایط خاص خود روز نجوم در هفته نجوم را در کشور خود تعیین می کند.
امسال روز نجوم در کشور ما 20/2/1387 تعیین شده است و در این روز مردم کشور ما میتوانند به مراکزی که از طرق این سایت و یا دیگر سایتهای نجومی کشور معرفی میشوند ، مراجعه کرده و از طریق روشهای متنوع در ارائه مطالب با این علم آشنا شوند.
گروههای برگزار کننده روز نجوم در صورت تمایل می توانند آدرس محل برگزاری و نوع فعالیتشان را به آدرس های پست الکترونیکی زیر ارسال کرده تا علاقه مندان به علم نجوم به راحتی به این مراکر دسترسی پیدا کنند.
بخش نجوم سایت رشد نیز روز نجوم را به همه علاقه مندان به دانش ستاره شناسی تبریک گفته و ویژه این روز ، آسمانی صاف و شبی پر ستاره را آرزومند است .


آدرس های پست الکترونیک جهت اطلاع رسانی در مورد فعالیتهای نجومی :
astadmin@roshd.ir
astroday@asiac.ir


تصویر

  امتیاز: 0.00