منو
 صفحه های تصادفی
پوست بدن
محمد علی رجایی
امام علی و تدفین فاطمه علیهماالسلام
طاق کسری
ریشه های فکری و اعتقادی صهیونیسم
ARP»Address Resoulation Protocol»
دانشکده معدن دانشگاه صنعتی اصفهان
آیا مندل تقلب کرد ؟
تولید صوت
خطبه امام سجاد علیه السلام در مدینه
 کاربر Online
914 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  جمعه 30 فروردین 1387 [14:34 ]
  سگ فضا نورد
 

یادبود روسها برای سگ فضایی `لایکا`

در روز جمعه مقامات رسمی روسیه از مجسمه ی یادبود `لایکا` سگ پیشگامی که در 3 نوامبر 1957 پشت فضاپیما ایستاد و راه را برای انسان نمایان کرد پرده برداری کردند .
سگهای انتخاب شده برای این ماموریت فضایی ، معمولا سگهای دورگه ی سرگردان بودند زیرا بر این عقیده بودند که آنها می توانند با شرایط سخت سازگار باشند و جان سالم به در برند . همچنین سگهایی کوچک انتخاب می شدند که مناسب کپسول فضایی باشند و نیز برای پرواز سبک باشند . متاسفانه سفر لایکا کمی دور از انسانیت بود .
او مجبور بود از سه روز قبل از پرواز درون کپسول در حال چرخش زندانی باشد . گزارشهای مختلفی درباره ی اتفاقات آینده پخش می شد . اما مقامات رسمی شوروی اعلام کردند که لایکا قادر خواهد بود یک هفته در فضا زنده بماند . اسپوتنک 2 مجهز به سیستم بازگشت به زمین نبود و فضاپیما پس از 2570 دور، چرخیدن در 14 آوریل 1958 در جو سوخت . این پرواز لایکا سبب شد تا بعدها انسانها بتوانند با امنیت و سلامت به فضا سفر کنند و در سال 1961 دانسته ها به قدری کافی بود تا اولین انسان ، یوری گاگارین به فضا فرستاده شود .

برگرفته از : Associated Press

  امتیاز: 0.00