منو
 کاربر Online
331 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه زمین شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 513   در :  چهارشنبه 28 فروردین 1387 [18:57 ]
  مورچه‌های قرمز جوان برای دفاع از خود در برابر دشمن خود را به مردن می‌زنند!
 

زیست‌شناسان آمریکایی در تحقیقی تازه‌ دریافته‌اند که مورچه‌های قرمز جوان برای دفاع از خود در برابر حمله دشمن خود را به مردن می‌زنند.


به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تحقیقات این محققان نشان داده است که مورچه‌های مسن‌تر از این ترفند مورچه‌های قرمز کارگر و جوان برای دفاع از خود در برابر حملات کلونی‌های همسایه از استراتژی موثری استفاده نمی‌کنند، بلکه بیشتر یا فرار می‌کنند و یا مقابله به مثل می‌کنند.


این پژوهشگران دریافتند تاکتیک مورچه‌های جوان باعث می‌شود که چهار برابر بیشتر از مورچه‌های مسن شانس نجات یافتن پیدا کنند. به این ترتیب مورچه‌های جوان قادر خواهند بود زنده بمانند و تناسب کلونی ملکه را حفظ کنند.


این پژوهشگران دریافتند مورچه‌هایی که چند روز سن دارند در برابر حمله دشمن خود را به مردن می‌زنند، مورچه‌هایی که چند هفته سن دارند معمولا در صورت حمله می‌گریزند و بالاخره مورچه‌هایی که چند ماهه هستند و از همه مسن‌تر محسوب می‌شوند، می‌ایستند و مبارزه می‌کنند.


مورچه‌های جوان می دانند چون رشد فیزیکی کاملی نداشته‌اند، اگر وارد مبارزه شوند؛ مطمئنا از پای در خواهند آمد؛ در نتیجه، با این تاکتیک زنده می‌مانند و به این ترتیب به افزایش رشد کلونی خود کمک می کنند.


رشد کلونی برای نجات و حفظ تناسب کلونی ملکه حائز اهمیت است.


نتایج این پژوهش در مجله Naturwissenschaften منتشر می‌شود.

  امتیاز: 0.00