منو
 کاربر Online
1108 کاربر online
 : روان شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 25 فروردین 1387 [10:10 ]
  تفاوت احساس با حواس واحساس با ادراك
 

با عرض سلام وخسته نباشي خدمت شما عزيزان
لطفا در صورت امكان به اين سئوال من در كوتاهترين زمان ممكن پاسخ دهيد ، تسريع در پاسخ مزيد امتنان خواهد بود
سئوال:
چه تفاوتي بين احساس وحواس واحساس وادراك وجوددارد؟
متشكرم
حسين حيدري بندر امام حسن استان بوشهر
لطفا درصورت امكان جواب سئوال را به آدرس hossin_haedare@yahoo.comتا دوشنبه شب ارسال فرمائيد
1387/01/24

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه روان شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 2479   در :  یکشنبه 25 فروردین 1387 [16:58 ]
  پاسخ به سوال های آقای حسین حیدری
 

با سلام ؛ از این که برای دریافت جواب سوال هایت با ما ارتباط برقرار کردید ، خوشحالیم . ما انسان ها دارای اندام های گونگونی هستیم که از این میان می توان به اندام های حسی بینایی ، شنوایی ، بویایی ، چشایی ، لامسه و ... اشاره کرد . هر یک از این اندام ها ی حسی وظیفه خاصی دارند . هر یک از اندام های حسی به نوع خاصی از انرژی فیزیکی پاسخ می دهد . چشم در برابر بخشی از طیف برقاطیسی حساسیت دارد که ما آن را نور قابل رویت می خوانیم .
نور از طریق قرنیه شفاف وارد چشم می شود و باید از عدسی و مایعاتی که کره چشم را پر کرده اند بگذرند ؛ حتی باید از شبکه رگهای خونی و یاخته های عقده ای نیز که در داخل چشم قرار دارند عبور کنند تا به گیرنده های نوری برسند .و... . بعد از این که گیرنده های حسی بینایی تحریک شدند ، این تحریک باعث تحریک گیرنده های عصبی می شود و ادامه این تحرک ها از طریق سیستم آوران عصبی به مرکز بینایی که در لوب پس سری قرار دارد ، می روند . بنابر این ، به مجموعه این تحریک ها ، احساس می گویند . در نتیجه حواس ، اندام هایی هستند که تحریک ها را به سیستم عصبی منتقل می کنند و جریان اطلاعات در سیتم عصبی را احساس می گویند . یعنی تجربه هشیار همایند با یک محرک ساده ، مانند ارائه شدن یک محرک نوری . اما ادراک فرایند آگاه شدن از اشیا ، ویژگی ها ، و رابطه از طریق اندام های حسی است . ادراک باید چیزی فراتر از ثبت محرک های موثر بر اندام های حسی دانست . در واقع حواس ما اطلاعات گونگون را از طریق گیرنده های بینایی ، شنوایی ، بویایی ، چشایی و لامسه دریافت می کند و آن ها را به سیستم عصبی منتقل می کند . سپس ، نظام شناختی ما به ادراک این اطلاعات می پردازد . لذا ، ادراک اطلاعات چیزی فراتر از دریافت ساده اطلاعات حسی و به تفسیر و معنی دادن اطلاعات مربوط می شود . بنابر این ، ادراک فرایندی است که ما از طریق آن ، طرح هایی از محرک ها را در محیط خود سازمان می دهیم و تفسیر می کنیم .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه روان شناسی 3 ستاره ها ارسال ها: 2479   در :  دوشنبه 26 فروردین 1387 [16:26 ]
  تفاوت بین احساس و ادراک
 

دوست عزیز باید بگویم که ادراک فرایندی ذهنی یا روانی است که در طی آن تجارب حسی معنی دار می شود و از این طریق انسان روابط و امور و معانی اشیا را در می یابد . اما احساس ،به انتقال اثر محرک از گیرنده حسی به سیستم اعصاب مرکزی که به صورت عینی قابل پیگیری است گفته می شود . در ضمن عامه مردم ( افراد غیر روان شناس ) احساس را معادل عاطفه در نظر می گیرند که اشتباه است .

  امتیاز: 0.00