منو
 کاربر Online
513 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 17 اسفند 1386 [17:07 ]
  هیدراتهای گازی، منابع جدید انرژی
 

اهمیت هیدراتهای گازی در تامین انرژی جهان

پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور- رو به پایان بودن انرژی های فسیلی دانشمندان را به فکر تامین انرژی های جایگزین انداخته است. انرژیهایی همچون باد، خورشید، انرژی زمین گرمایی، انرژی هسته ای و هیدراتهای گازی.

هیدارتهای گازی اولین بار در سال 1969 در حفاریهای نفتی مرز شرقی سیبری غربی کشف شد. هیدراتهای گازی مولکول گازهای سبکی مانند متان، اتان یا دی اکسید کربن هستند که در شرایط خاصی با مولکولهای آب ترکیب شده و ماده ای به شکل یخ معمولی را تشکیل می دهد که به نام هیدرات گازی شناخته می شود.

افزایش بهای انرژی در دهه 1970 همزمان با کشف هیدراتهای طبیعی باعث آغاز مطالعه گسترده این ذخایر گردید به طوری که در طول 40 سال اخیر بیش از 7000 مقاله در این رابطه منتشر شده است.

هیدراتهای گازی به عنوان منبع عظیم انرژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یک حجم از هیدرات گازی متان در فشار 26 اتمسفر و صفر درجه سانتیگراد حاوی 164 حجم گاز متان می باشد.

اولین و مهمترین دلیل مطالعه این ماده در دنیا پتانسیل بالای آن به عنوان یکی از منابع انرژی گازی است.

تخمین نادرست میزان ذخایر گازمخازن
منابع گازی که بالای آنها منابع هیدرات گازی حضور دارند به دلیل آزاد شدن گاز از هیدراتهای گازی به درون مخزن، باعث تخمین نادرست میزان ذخایر می شود.


تکنولوژی تبدیل گاز طبیعی به هیدراتهای گازی جهت انتقال
گاز طبیعی کنونی را نیز می توان به جای انتقال با تانکر به صورت هیدرات گازی 164 برابر فشرده کرده و پس از انتقال دوباره در مقصد این مخزن فشرده را باز و گاز را آماده مصرف کرد. از این رو انتقال گاز طبیعی به صورت هیدراتهای گازی توسط کشتی بسیار راحت و فوق العاده اقتصادی خواهد بود.

هیدراتهای گازی چگونه و کجا تشکیل می شوند
هیدراتهای گازی در داخل رسوبات متخلخل (ماسه، سیلت ماسه ای، گراول) موجود در کف دریاها تشکیل می شوند. این هیدراتها در سیالات موجود در فضای بین دانه ای رسوبات عهد حاضر شکل می گیرند.

برای تشکیل آنها به وجود آمدن حالت فوق اشباعی هیدروکربن های گازی امری ضروری است. معمولا این شرایط داخل رسوبات در دماهای پایین (2- تا 18) درجه سانتی گراد و فشارهای بالا تشکیل می شوند.


اثرات مخرب هیدراتهای گازی در دریاها
آهنگ آزاد شدن این گازها باید در محاسبات زیست محیطی در نظر گرفته شود تا محاسبات آب و هوایی جهانی به واقعیت هر چه بیشتر نزدیک شود.

آزاد شدن هیدراتهای گازی در داخل رسوبات اقیانوسها و دریاها به تدریج باعث افزایش CO2 موجود در اتمسفر و هیدروسفر کره زمین شده و در درازمدت سبب افزایش شدید اثر گلخانه ای در `اتمسفر` و تغییر شرایط فیزیک و شیمیایی محیط آبی بویژه pH و Eh در `آب اقیانوسها` می شود.

لذا این تغییرات موجب تغییرات شدید در اکوسیستم پهنه های آبی و از بین رفتن برخی از گونه های دریایی می شود.

انفجار و خطرات ناشی از سریع آزاد شدن هیدراتهای گازی در هنگام حفاریهای دریایی بسیار جدی است. مچنین آزاد شدن هیدراتهای گازی باعث لغزش رسوبات مناطق کم عمق کف دریا می گردد.


تحقیقات جهانی هیدراتهای گازی
در سال 1982 بخش سازمان انرژی ایالات متحده آمریکا اولین برنامه تحقیقات علمی هیدراتهای گازی را در ویرجینا آغاز کرد.
در حال حاضر کشورهای کانادا، ژاپن، هند، روسیه به صورت گسترده در حال اکتشاف ذخایر هیدراتهای گازی هستند. در کانادا و ژاپن هیدراتهای گازی در مقیاس پایلوت تبدیل به گاز طبیعی شده اند.

در کشور ما هم سازمان های متولی از جمله سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و بویژه بخش زمین شناسی دریایی این سازمان مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرده اند و در حال گسترش مطالعات خود هستند تا این انرژی نو را بعنوان جایگزینی برای انرژی های فناپذیر فسیلی معرفی کنند.

در مقیاس صنعتی به دلیل پاره ای از مشکلات فنی، تولید این ذخایر آغاز نشده اما به دلیل حجم بالای ذخایر این ماده حیاتی (تقریبا حدود سه برابر ذخایر فسیلی شناخته شده جهان) و سرمایه گذاری های گسترده، در آینده نزدیک چرخه فرآوری و عرضه آنها به بازار مصرف آغاز خواهد شد.

تصویر

  امتیاز: 0.00