منو
 کاربر Online
301 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 04 اسفند 1386 [18:06 ]
  نرم‌افزاری برای اندازه‌گیری میزان فرونشست زمین طراحی شد
 

مسوول نرم افزار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: با همکاری این سازمان و دانشگاه شهید بهشتی، نرم افزاری برای اندازه‌گیری میزان فرونشست زمین، طراحی شد.

`حمیدرضا زارعی` روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:
بحث فرو نشست زمین یکی از خطرناکترین مواردی است که زمین را تهدید می‌کند اما جامعه، اطلاعات درستی درباره این مساله ندارد.

وی اظهار داشت: مردم به میزانی که از پدیده زلزله هراس دارند از فرونشست نمی‌ترسند، در حالی که خطر این پدیده کمتر از زلزله نیست بلکه در برخی موارد به مراتب بیشتر است.

وی ادامه داد: آبهایی که از سطح زمین برداشت می‌شود باعث می‌شوند تا زمین به مرور پایین رود، فرونشست دشت وارمین در حدود ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬سانتی متر، از این مساله نشات می‌گیرد.

وی گفت: در این راستا با دانشگاه شهید بهشتی قراردادی مبنی بر طراحی نرم افزاری برای اندازه‌گیری میزان فرونشست زمین منعقد شد که طراحی اولیه این دستگاه به پایان رسیده و در نظر است تا پایان سال قرارداد اجرایی شدن آن نیز منعقد شود.

به گفته وی از زمان آغاز اجرایی شدن این نرم افزار تا پایان آن، شش ماه زمان پیش بینی شده است.

زارعی افزود: هم‌اکنون نرم افزاری برای این کار وجود دارد اما توان اندازه‌گیری این که اگر پدیده فرو نشست اتفاق افتاد چه میزان از زمین فرو می‌رود، را ندارد.

وی ادامه داد: اما این نرم افزار که با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در حال طراحی است قدرت اندازه‌گیری میزان فرو نشست را دارد.

مسوول نرم افزار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت:
در طراحی این نرم افزار مسایلی مانند میزان دبی یک چشمه مطرح است به این صورت که که اگر یک چشمه با دبی ‪ X‬آب، وارد زمین می‌کند اگر این میزان دبی به ‪ Y‬تغییر کند در چه فاصله زمانی باید انتظار فرونشست را داشته باشیم و یا برای ساختمان‌های اطراف چه اتفاقی می‌افتد.

وی ادامه داد: نرم‌افزار یاد شده، اطلاعات را جمع آوری و وارد سیستم می کند و سیستم نرم افزاری طرح شبیه‌سازی را ارایه می‌دهد.

به گفته وی با عملیاتی شدن این پروژه برای اولین بار چنین بحثی مطرح و اجرایی می‌شود.

  امتیاز: 0.00