منو
 کاربر Online
772 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  دوشنبه 08 بهمن 1386 [08:39 ]
  فیزیک می‌تواند سرگرم‌کننده باشد
 

فیزیک می‌تواند سرگرم‌کننده باشد
text

از هنگام انتشار گزارش سال 1983 دولت فدرال، امریکایی‌ها می‌دانند که کاهش قابل ملاحظه‌ای در تعداد دانشجویان متقاضی رشته‌های علوم و مهندسی به وجود آمده است. در نتیجه، ایالات متحده برای تداوم پیشرفت‌های فنی خود وابستگی شدیدی به دانشمندان و پژوهشگران متولد خارج از کشور پیدا کرده است.

با توجه به گزارش نیویورک تایمز، فرهنگستان‌های ملی با انتشار گزارشی در سال 2005 این روند را تأیید و بر جدی بودن مسأله‌ای که « امنیت اقتصادی و راه بُردی امریکا را تهدید می‌کند.» تأکید کرده‌اند. چرا امریکاییان جوان علاقه‌ی چندانی به علوم ندارند و چگونه می‌توان توجه آن‌ها را جلب کرد؟ دکتر رابرت ریچاردسون برنده‌ی جایزه‌ی نوبل می‌گوید: « باید علوم و ریاضی را برای شاگردان جذاب‌تر ساخت... آن‌ها می‌گویند این دروس دشوار و کسل‌کننده‌اند و در حالی که ریاضی و علوم دشوارند، اما، لازم نیست که کسل‌کننده باشند.»

آرتور ویگینز استاد فیزیک با او موافق است و تأکید می‌کند فیزیک را می‌توان برای هر کسی که کم‌ترین کنجکاوی را در مورد طرز کار عالم دارد دلپذیر ساخت. او برای اشاعه‌ی این دلبستگی خود به موضوع، کتاب لذت فیزیک را نوشته است که پر از سرگرمی، آزمایش‌های دم‌دستی و گشت و گذارهای کاملاً آموزشی در این حوزه‌ی بسیار مهم است. دکتر جیمز ترفیل، استاد فیزیک دانشگاه جورج میسون می‌گوید: «لذت» و « فیزیک» را معمولاً واژه‌هایی در نظر می‌گیرند که ربط چندانی به یک‌دیگر ندارند. گرچه کتاب دیگینز سرگرمی ناب است.»

ویگینز می‌گوید: « آن‌چه مطالعه‌ی فیزیک را چنین ارزشمند می‌سازد آن است که به رغم شهرت دشوار بودنش، برای افراد با کنجکاوی ذاتی دارای هدف بسیار جاه‌طلبانه شناخت طرز کار عالم از کوارک‌های بسیار کوچک تا کهکشان‌های عظیم است. آموختن و درک کردن طرز کار درونی و بیرونی عالم همان چیزی است که فیزیک را لذت بخش می‌کند.

او با انتخاب رهیافت به کار انداختن دست‌ها از خواننده دعوت می‌کند که درهیجان او سهیم شود. آزمایش‌های راحت و عملی کتاب را شورانگیز می‌کنند و ایده‌های فیزیک را به واقعیت عالم مرتبط می‌سازند.

یویو، قرص پرنده، چراغ قوه جنبان ، نشانگر لیزری ، LED و حتی آزمایش ریز موج با نتیجه‌ی خوراکی سرگرمی را زیادتر می‌کند. شناخت و لذت دست در دست هم به پیش می‌روند و تمام آن‌چه مربوط به فیزیک است با مثال‌های روشن، قابل تشخیص و همراه با شوخ طبعی کشف و توجیه می‌شود و به نمایش در می‌آید. توضیح‌های مربوط به حرکت، انرژی، صوت، الکتریسیته و مغناطیس به بحث‌های خیره‌کننده‌ای از ایده‌های انقلابی چون نسبیت، کوارک‌ها، نظریه‌ی ریسمان و انرژی تاریک می‌انجامد.

ناشر کتاب اضافه می‌کند کتاب لذت فیزیک « از علم جدی سرگرمی واقعی به وجود می‌آورد... رهیافت دوستانه، بدون تنش ویگینز به خواننده می‌آموزد چگونه اندازه‌گیری، مشاهده و محاسبه کند و مطالعه‌ی خود را با درس‌های کوتاه تاریخی و زندگی‌نامه‌ی پیشگامان فیزیک غینی سازد.»

در پایان استاد ویگینز نتیجه می‌گیرد، «فیزیک در آینده‌ی تمدن ما نقش اساسی دارد. نمی‌توان گسستگی شدید فیزیک و سایر بخش‌های فرهنگ را تحمل کرد.... فیزیکدان‌ها موظف هستند به مردم کمک کنند تا طرز کار عالم را بفهمند و مردم به عنوان اعضای متفکر این عالم، مسئولیت تلاش در جهت فهمیدن فیزیک را دارند... پس چه راهی بهتر از به دست آوردن این شناخت همرا ه با لذت وجود دارد؟ این کتاب گامی بلند در جهت آشنا ساختن نسل جدید با شگفتی‌های عالم و ارتقای هیجان علم است، چیزی که بدون شک همگی ما از آن سود خواهیم برد.

مرجع
http://www.physorg.com/news116693633.html

  امتیاز: 0.00