منو
 کاربر Online
783 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 28 دی 1386 [16:17 ]
  رنگهای مختلف ستارگان
 

سلام
بعد از مدتها ابری بودن هوا و بارش برف و سرما و بالاخره صاف شدن آسمان ، دیشب که به آسمان نگاه می کردم دیدم که چقدر ستاره زیاد است. وقتی با دقت نگاه کردم دیدم که رنگ بعضی از آنها یا هم تفاوت دارد . این برای من خیلی عجیب است زیرا تا به حال فکر می کردم که همه ستاره ها سفید هستند . لطفا توضیح دهید که من اشتباه کردم یا واقعا رنگ ستاره ها با هم فرق دارد و اگر این چنین است علت آن چیست.
متشکرم
لیلا حبیبی از تهران

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  شنبه 29 دی 1386 [06:36 ]
  رنگهای مختلف ستارگان
 

سرکار خانم لیلا حبیبی
با سلام
امروزه با شرایط جدید زیست محیطی که به وجود آمده ،طبیعت پیرامون ما متفاوت با محیط بکری است که چند صد سال و یا چند هزار سال قبل در اختیار نیاکان ما قرار داشته است . یکی از این تفاوتها تغییر در هوای پیرامون ما به ویژه در شهرها است .این تغییر که اغلب نگرانی هایی را نیز برای ما به وجود می آورد شامل آلودگی هایی مانند موارد زیر می باشد .
آلودگی نوری – در شهرها اجتناب ناپذیر است ولی با تمهیداتی می توان آن را کاهش داد.
آلودگی غباری – شامل غباری است که از خروجی بعضی کارخانه ها وارد هوا می شود و گاهی غلظت آن مانند ابری سایه می اندازد.
آلودگی دود – شامل دود بعضی کارخانه ها و خودروهایی است که سوخت مصرفی خود را بطور ناقص می سوزانند و آلودگی به رنگهای آبی یا سیاه را وارد هوا می نمایند . و سایر آلودگی ها که در این مقوله نمی گنجد.

پس از این مقدمه برویم به سراغ پاسخ به سوال شما:
شما واقعا اشتباه نکرده اید . بارندگی های اخیر در تهران و سایر نقاط کشورمان باعث شد تا غیر از آلودگی نوری ، مابقی آلودگی ها حذف شده و شما علاوه بر دیدن تعداد زیادی ستاره بتوانید تغییر رنگ در ستاره ها را به راحتی تشخیص دهید .

تغییر رنگ در ستاره ها از دمای آنها ناشی می شود . دمای سطحی ستارگان سرد با رنگ قرمز حدود 3500 کلوین و دمای سطحی ستارگان داغ با رنگ آبی-سفید حدود 50000کلوین می باشد . مابقی رنگهای ستاره ای با درجه حرارت بر حسب کلوین درجدول زیر نوشته شده است.
رنگ ----------------دمای سطحی
آبی سفید----------50000
آبی-----------------20000
سفید---------------10000
سفید---------------7000
زرد------------------6000
نارنجی-------------5000
قرمز----------------3500

توجه : در واقع ، ستارگانی که با عنوان زرد فهرست می شوند ، فقط اندکی متمایل به زردند . ستارگانی که به عنوان نارنجی فهرست می شوند ، فقط اندکی متمایل به نارنجی هستند و ستارگانی که به عنوان قرمز فهرست می شوند ، فقط اندکی متمایل به قرمزند . انحراف همه آنها از سفید بسیار اندک است .

منبع جدول:کتاب نجوم دینامیکی

  امتیاز: 0.00