منو
 کاربر Online
1063 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 12 دی 1386 [10:48 ]
  نجوم (منظومه شمسی)
 

نجوم (منظومه شمسی)
نقطه ی عطف تاریخ علم جهان را باید کشیش و دانشمند بزرگ لهستانی نیکلاس کپرنیک دانست که نظریه زمین مرکزی را که قرنها مورد استفاده قرار گرفته بود را رد کرد و نظریه خود را که مدل خورشید مرکزی عالم است را ارائه کرد. یعنی خورشید در مرکز قرار داشته و سیارات به دور آن در حرکتند .
تیکو براهه دانشمندی دانمارکی بود که به علت ثروت و دارایی فراوانی که داشت توانست رصدخانه ای بزرگ و مجهز فراهم کند از کارهای او می توان به کشف نواختر تیکو در صورت فلکی ذات الکرسی اشاره کرد همچنین وی با محاسبات علمی دریافت که دنباله دارها پدیده هایی خارج از جو زمین می باشند .
کپلر دانشمند آلمانی به عنوان همکار تیکو براهه به حساب می آمد که خود بعدها از بزرگترین دانشمندان در این عرصه شد . پس از مرگ براهه کپلر جوان فعالیتهای علمی خود را دنبال نموده و توانست سه قانون بزرگ خود را در مورد حرکت سیارات در مدارهای خود به نتیجه رساند .
دانشمند دیگری که برای نخستین بار از تلسکوپ به عنوان ابزاری برای بررسی اجرام خارج از زمین استفاده نمود گالیله ی ایتالیایی بود . فعالیتهای او بسیار مورد استفاده ی علم ، هرچند سالها پس از مرگش قرار گرفت . یکی از مهمترین کشفیات او چهار قمر بزرگ مشتری است که به نام خود او، قمرهای گالیله ای مشتری نامیده می شوند و همچنین رصد لکه های خورشیدی از کارهای او می باشد .
از بزرگان دیگر در این زمینه نیوتن دانشمند انگلیسی است از جمله کارهای او می توان به به دست آوردن قوانین حرکت اجسام و رابطه ی گرانش جهنی اشاره کرد.

منظومه ی شمسی

در مورد شکل گیری منظومه ی شمسی نظریه های مختلفی ارائه شده است از جمله این نظریات ، نظریه ی برخورد یا نظریه ی گیراندازی است . در مدل برخورد مطرح می شود که ستاره ای با خورشید برخورد کرده و از گاز و غبار به جا مانده از این برخورد سیرات شکل گرفته اند . در نظریه ی گیراندازی مطرح می شود که سیارات در نقاطی دیگر شکل گرفته اند و سپس در دام گرانش خورشید افتاده اند . اما هرکدام از این نظریات رد شده است و اکنون نظری که بیش از همه مورد توجه است شکل گیری منظومه ی شمسی از یک گاز چرخان اولیه می باشد .
سیارات در منظومه ی خورشیدی ما به دو دسته ی خاکی-سنگی و گازی تقسیم می شوند . سیارات عطارد ، زهره ، زمین و مریخ کوچک و از نوع سنگی می باشند در حالیکه مشتری ، زحل ، اورانوس و نپتون در دسته ی سیارات غول پیکر گازی قرار می گیرند .


ماه

قمر زیبای زمین ماه نام دارد که امروزه پذیرفته شده ترین و مستدل ترین نظریه ای که در مورد پیدایش آن وجود دارد این است که در مراحل ابتدایی پیدایش زمین جسمی بسیار بزرگ با زمین برخورد کرده است و قسمتهایی از لایه ی رویی زمین جدا شده است و به مرور به صورت کره ای مجزا در آمده است ، که با زمین به دور مرکز جرم مشترک در حال حرکت است . همچنین گرانش ماه عامل اصلی بوجود آورنده ی جزر و مد در سطح آبهای زمین می باشد . ماه در طی تقریبا یک ماه قمری یک دوره ی هلال را طی می کند به طوری که از دید ناظر زمینی ، ماه هلالی باریک در آسمان را آغاز کرده و پس از گذشت دو هفته به حداکثر میزان روشنایی خود یعنی ماه کامل می رسد و سپس دوباره به حالت هلال باز می گردد .
هنگامی که به ماه نگاه می کنیم بر روی آن مناطق تیره ای را مشاهده می کنیم که مردم قدیم به آنها نام دریا داده اند دریاهای حاصلخیزی ، آرامش ، آسایش ، حرارت و ... . این مناطق امروزه نیز به همین نامها خوانده می شوند علاوه بر این با پیشرفت ابزارهای اپتیکی گودالهای بسیاری بر روی ماه یافته ایم که اغلب به نام دانشمندان و فلاسفه بزرگ نام گذاری شده اند مثل خواجه نصیرالدین طوسی، کپرنیک ، هرشل ، ارسطو ، افلاطون ... . وجود این دریاها در یک طرف ماه که رو به زمین است بسیار بیشتر می باشد که دور از ماست و علت آن نیز گرانش زمین می باشد که در ابتدای شکل گیری ماه مواد مذاب داخلی را به سمت خود کشیده است .
ماه همچنین عامل بوجود آورنده ی پدیده های بسیار زیبا در آسمان میباشد که همان خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی است . هرگاه ماه ، زمین و خورشید روی خطی راست قرار گیرند که زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد سایه زمین بر روی ماه می افتد و رنگ اه متمایل به قرمز می شود که به این پدیده ماه گرفتگی یا خسوف گفته می شود و هرگاه ماه بین زمین و خورشید قرار گیرد ماه مانع رسیدن نور خورشید به زمین می شود و قرص خورشید را می پوشاند که آنرا خورشید گرفتگی یا کسوف می نامیم .

  امتیاز: 0.00