منو
 کاربر Online
846 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 28 مهر 1386 [15:00 ]
  مصرف کلسیم از طریق غذا برای بدن بهتر است.
 

مصرف کلسیم از طریق غذا برای بدن بهتر است

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد استفاده از کلسیم موجود در مواد غذایی به مراتب بهتر از خوردن قرص‌های کلسیم است.

بر اساس این مطالعه، زنانیکه بیشتر کلسیم مورد نیاز بدنشان را از طریق غذاهایی که مصرف می‌کنند بدست می‌آورند، نسبت به زنانیکه عمدتا مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کنند، استخوان‌های سالمتری دارند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از سنت لویس، محققان `دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن` در سنت لوییس می‌گویند، برای پیشگیری از پوکی استخوان، سطح کلسیم بدن باید در یک سطح خاصی باشد.

حدود ‪ ۸‬میلیون از زنان و دو میلیون از مردان آمریکا پوکی استخوان دارند.

در این مطالعه محققان از ‪ ۱۸۳‬زن که در دوران پس از یائسگی بسرمی‌بردند خواستند تا رژیم غذایی و میزان مصرف مکمل کلسیم خود را برای مدت یک هفته بطور دقیق شرح دهند. سپس تراکم مواد معدنی استخوان و غلظت ادرار این زنان را آزمایش کردند.

طبق این مطالعه که در مجله آمریکایی `تغذیه بالینی` منتشر شده است، زنانیکه کلسیم مورد نیاز خود را از طریق غذا بدست می‌آورند کمترین میزان کلسیم را متوسط ‪ ۸۳۰‬میلی‌گرم در روز داشتند اما با این حال تراکم استخوان آنها در ناحیه ستون فقرات و استخوان لگن، در مقایسه با زنانی که روزانه حدود ‪ ۱۰۳۰‬میلی‌گرم به صورت قرص کلسیم مصرف می‌کردند، بیشتر بود.

زنانیکه هم غذاهای کلسیم دار و هم مکمل کلسیم مصرف می‌کردند، از بیشترین میزان تراکم مواد معدنی استخوان و همچنین بیشترین میزان جذب کلسیم که برابر ‪ ۱۶۲۰‬میلی‌گرم در روز بود، برخوردار بودند.

`رینا آرمامنتو ویلارئال` یکی از نویسنده‌های این مطالعه که ریاست آنرا بر عهده داشت گفت تنها حدود ‪ ۳۵‬درصد کلسیم موجود در قرص‌های کلسیم و مکملها جذب بدن می‌شود.

وی افزود، کلسیم ناشی از غذا معمولا بهتر جذب بدن می‌شود و این دلیل دیگری است در توضیح این امر که زنانیکه درصد زیاد کلسیم مورد نیاز بدن خود را از طریق غذاهای مصرفی بدست می‌آورند تراکم استخوان بیشتر دارند.

  • خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00