منو
 کاربر Online
1012 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  یکشنبه 15 مهر 1386 [02:54 ]
  سیاره زمین مانند در فاصله دور از ستاره شکل می گیرد
 

ستاره شناسان معتقدند زمین خارج از حلقه گاز و غبار پیرامون خورشید شکل گرفته است . در طی میلیونها سال ذرات غبار به یکدیگر چسبیده و در برخورد با یکدیگر بزرگتر و بزرگتر شده اند تا مواد داخل حلقه ای در اطراف تک ستاره شکل گرفته است . عناصر سنگینتر از عناصر سبکتر جدا شده و به مرکز زمین کشیده شده اند .
اگر ستاره شناسان درست گفته باشند، اتفاقی مشابه در حال وقوع پیوستن است و در یک منظومه ستاره ای در فاصله 424 سال نوری ، زمینی دیگر در حال شکل گیری است .این کشف بوسیله فیزیکدانان آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز ، اعلام شد . این اطلاعات توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر جمع آوری شد و محققان کمربندی از غبار اطراف ستاره 113766 HD آشکار سازی نمودند .
اگر این نظریه شکل گیری سیاره درست باشد ، این کمربند غبار سرانجام به سیاره ای با جرمی تقریبا برابر زمین تبدیل خواهد شد . این کمربند غبار در منطقه حیات ستاره شکل می گیرد و آب مایع می تواند بر روی هر سیاره سنگی که در این قسمت شکل می گیرد وجود داشته باشد .
یکی از محققین، دکتر کری لیس گفته اگر منظومه بسیار جوان باشد صفحه شکل گیری سیاره ممکن است پر از گاز بوده و به جای سیاره زمین مانند ، سیاره غول گازی نظیر مشتری شکل گیرد . اگر منظومه خیلی پیر باشد انباشت ذرات غبار و تکه تکه شدن اتفاق می افتد و سیارات سنگی شکل می گیرد .

منبع خبر APL

تصویر

  امتیاز: 0.00