منو
 صفحه های تصادفی
چغندر لبویی
تابع ثابت
استاد اسماعیل بیگی
سس مایونز
توصیه هایی برای افراد مبتلا به جوش
دانشکده فنی دانشگاه تبریز
ساختار بلورها
توکان
بدبینی بیماری مهلک سلامت خانواده
شیخ مفید
 کاربر Online
467 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  چهارشنبه 28 شهریور 1386 [18:22 ]
  شهابسنگ بزرگی در حوالی شهر کارانکا س
 

اینجا روستایی در نزدیکی شهر کارانکاس (حوالی منطقه پونو واقع در 1300 کیلومتری جنوب لیما)است. شنبه شب، مردم دهکده خسته از کار روزانه در حال رفتن به سوی خانه های خود هستند. آسمان صاف و پرستاره است. هیچ کس از اتفاقی که در پیش است اطلاعی ندارد. خطی سبز رنگ در آسمان دیده می شود. از میان ستاره ها عبور می کند. در طول حرکتش به تدریج پر نورتر و رنگ آن متمایل به نارنجی می شود. در یک چشم به هم زدن به دامنه رشته کوه های آند که در اطراف دهکده قرار دارند‌، بر خورد می کند. این یک شهاب سنگ است. گودالی به عمق 8 متر و قطر 20 متر ایجاد می شود. از گودال‌، گازی بدبو و متعفن بر می خیزد که حاصل آزاد شدن آرسنیک‌، گوگرد و بسیاری از گازهای سمی دیگر از محل برخورد شهاب سنگ است. آزاد شدن این گازها سبب ایجاد سردرد‌، سرگیجه و تهوع در 600 نفر از اهالی دهکده شده است.


تصویر


تاکنون بیماری مشکوکی در اهالی روستا دیده نشده اما بعضی از آنان باید سه تا شش ماه تحت کنترل پزشکی قرار بگیرند تا سلامتی شان تایید شود. یک ساختمان پزشکی در دهکده برای معاینه بیماران حادثه ایجاد شده است. در صورت جدی بودن اثرات گاز بر روی مردم روستا‌، آنها به بیمارستان مجهزتری در پونو منتقل می شوند. طبق گفته مهندسان انرژی اتمی پرو‌، هیچ اثری از تشعشعات اتمی در گودال دیده نشده است و آنها این احتمال را که شیء ساقط شده ممکن است یک ماهواره بوده باشد رد کرده اند. اینک تیمی از دانشمندان در حال عزیمت به محل برخورد برای نمونه برداری و بررسی جزئیات حادثه هستند. خطر برخورد خرده سیاره ای سرگردان همواره حیات روی زمین را تهدید می کند. به طور میانگین در هر هزار سال صخره ای 100 متری با زمین برخورد می کند که اگر به مناطق پر جمعیت اصابت نماید، می تواند شهری را نابود سازد. در هر یک میلیون سال برخورد سیارکی به قطر یک کیلومتر و در هر صد میلیون سال برخورد سیارکی به قطر 6 تا 10 کیلومتر حیات سراسر زمین را تهدید می کند.
منبع : starysky

  امتیاز: 0.00