منو
 کاربر Online
932 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 24 تیر 1386 [14:03 ]
  حرکت سیال در داخل نانو لوله
 

درون بدن ما,مایع ها حرکت سریع و بدون اصطکاکی رادرکانال های پروتیینی انجام می دهند. تاکنون نانوساختارهایی که دانشمندان ساخته اند ,نتوانسته اندبه چنین سرعتی دست یابند و به خاطرتماسشان با دیواره با سرعت کمی حرکت می کنند.
اما دانشمندان اخیرا دریافتند که نانو لوله های کربنی (با قطر هفت میلیاردم متر)می توانند کانال تقریبا بدون اصطکاکی برای مایع ها باشند. برخی ازمایع ها دردیواره داخلی نانو لوله به قدری لیز هستند که این مایع ها می توانندبا سرعتی بین 10000تا 100000برابر بیش ترازآن چه قبلا پیش بینی می شد حرکت کنند.
در این آزمایش که مجری آن دانشمندان دانشگاه کنتاکی هستند, ازغشاهایی استفاده شده است که از میلیون ها نانولوله که به طورعمودی رشد داده شده اند,تشکیل شده است.شگرد مورد استفاده درتولید این غشاها را می توان به آسانی به مقیاس های بزرگ تر گسترش داد. این موضوع پارامتر بسیار مهمی برای صنایعی است که می خواهند از این غشاها به عنوان جداساز مواد شیمیایی استفاده کنند.
این غشاها به گونه ای تولید شده اند که هرطرف آن ها دارای خواص شیمیایی متفاوتی است. در نتیجه می توان برای انتقال دارو ازطریق پوست یا به عنوان حسگر مواد شیمیایی یا زیستی استفاده کرد.

  امتیاز: 0.00