منو
 کاربر Online
965 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 31 خرداد 1386 [11:52 ]
  ساخت قدرتمندترین نوارچسب دنیا
 

دانشمندان در آمریکا یک نوار انعطاف پذیر مصنوعی و چسبناک ساخته اند که با خاصیت چسبندگی فوق العاده استثنایی خود می تواند انواع گسترده ای از مواد را بچسباند.


محققان موسسه پلی تکنیک «رنسلار»در نیویوریک و دانشگاه «آکرون» در اوهایو که در ساخت این نوار چسبنده مشارکت داشته اند در این زمینه می‌گویند: قدرت چسبندگی این نوار که «نوار مارمولک» یا «نوار گکو» نامیده می‌شود، چهار برابر بیشتر از قدرت چسبندگی «گکو» - گونه ای مارمولک کوچک که می‌تواند روی دیوارها و سقف راه برود - است.


این نوار نوعی پلیمر است که با نانو لوله های کربنی پوشیده شده و از رفتار هزار موی میکروسکوپی بر روی یک کف پای گکو تقلید می‌کند.


این محققان می‌گویند که نمونه اولیه این نوار انعطاف پذیر می‌تواند مکرر چسبیده و کنده شود بدون این که خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد و برای چسباندن بسیاری از سطوح مختلف از جمله سطوح تفلونی قابل استفاده است.


دانشمندان می‌گویند که این ماده جدید می‌تواند کاربردهای بی شماری داشته باشد از جمله ساختن پای چسبنده برای ربات هایی که از دیوار بالا بروند، تولید چسب خشک برای ابزار الکترونیک و نیز استفاده در فضا چرا که بیشتر چسب ها در شرایط خلاء کار نمی‌کنند.


منبع: ایسنا

  امتیاز: 0.00