منو
 کاربر Online
918 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  پنج شنبه 31 خرداد 1386 [08:31 ]
  نخستین قلب مصنوعی در اسپانیا کار گذاشته شد
 

برای اولین بار در اسپانیا، یک قلب مکانیکی توسط پزشکان این کشور اروپایی در بدن یک بیمار جای گرفت
مطبوعات اسپانیا گزارش دادند: این قلب مکانیکی دارای یک توربین است که در قفسه سینه یک بیمار ‪ ۴۳‬ساله کار گذاشته شده و حدود ‪ ۲۰۰‬گرم وزن دارد.
توربین یادشده توسط یک لوله، خون را از دهلیز چپ قلب بیمار به سرخرگ آئورت انتقال می‌دهد. سرعت این دستگاه ‪ ۵‬تا ‪ ۶‬هزار دور در دقیقه است و توسط کابلی که از ناحیه شکم بیمار خارج شده، به واحد کنترل و باطری وصل می‌شود.
به همین دلیل، بیمار مذکور باید همواره یک کوله پشتی را برای حمل دو عدد باطری و واحد کنترل قلب مصنوعی خود که در مجموع دو کیلو و نیم وزن دارند، با خود حمل کند.
پزشکان اسپانیایی در بخش جراحی قلب بیمارستان بلویتج شهر بارسلونا این قلب مکانیکی را در بدن یک بیمار زن ‪ ۴۳‬ساله کار گذاشتند و معتقدند با فعالیت آن، کیفیت زندگی وی بهتر شده است.
این بیمار قلبی دو ماه بود در بیمارستان بستری شده و درمانهای عادی برای رفع ناراحتی قلبی او انجام شده بود.
اقدام به کارگذاشتن قلب مصنوعی در شرایطی صورت گرفته ‌است که در اسپانیا نظام پیوند اعضا عملکرد بسیار خوبی دارد و اهداکنندگان عضو بسیاری در این کشور وجود دارند.
بنا به گزارشها، سالانه حدود ‪ ۳۰۰‬عمل پیوند قلب در اسپانیا انجام می‌شود و بیشتر بیماران کمتر از سه ماه در انتظار نوبت خود می‌مانند.
دکتر `ادوارد کاستلز` رییس بخش جراحی قلب بیمارستان بارسلونا، علت نصب قلب مصنوعی در بیمار یادشده را شرایط خاص او، که امکان پیوند قلب میسر نبود، اعلام کرد.
منبع ایرنا.

  امتیاز: 0.00