منو
 صفحه های تصادفی
دوستی امام علی علیه السلام، سرآغاز پرونده مؤمن
اختیارات حاکم شرع نشانه انطباق با نیازهای زمان
طوبی، پاداش مؤمنان آخرالزمان
تقویم
بیعت کوفیان با امام حسن مجتبی علیه السلام
نقشه بردار
تیره سمپلوکاسه
عبادت و غذای امام حسن عسگری علیه السلام
حبابه والبیه و شفای درد او
حمله‌ قلبی‌
 کاربر Online
495 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 29 خرداد 1386 [15:50 ]
  افزایش دمای زمین سبب رشد انفجار گونه جمعیت حشرات خواهد شد.
 

افزایش دمای زمین سبب رشد انفجار گونه جمعیت حشرات خواهد شد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افزایش دمای زمین می‌تواند به افزایش جمعیت حشرات در جهان منجر شود که این امر پیامدهای بسیار وخیمی برای انسانها به همراه خواهد داشت.

به گزارش سایت اینترنتی “لایوساینس”، این تحقیقات حاکی از آن است که جمعیت حشرات ساکن در مناطق گرمتر زمین به علت برخورداری از سطح سوخت و ساز بالاتر و نیز تولید مثل بیشتر در مقایسه با سایر انواع حشرات، با بالا رفتن دمای هوا سریعتر افزایش می‌یابد.

محققان دانشگاه “واشینگتن” که این مطالعه را انجام داده‌اند عقیده دارند افزایش جمعیت حشرات فقط افزایش موارد گزیدگی حشرات در فصل تابستان را به دنبال ندارد، بلکه این پدیده می‌تواند به مصرف بیشتر آفت کش‌ها در کشاورزی بینجامد که بسیار هزینه‌بر و مضر خواهد بود.

از سوی دیگر، افزایش جمعیت حشرات سبب شیوع بیشتر بیماری‌هایی می‌شود که توسط حشرات منتقل می‌شود. به گفته “ملانی فرزیر” دانشجوی دکترای دانشگاه واشنگتن و سرپرست این مطالعه، عامل بیماری مالاریا و برخی دیگر از انواع بیماری‌ها توسط حشرات به انسانها منتقل می‌شوند که رشد جمعیت حشرات به معنای آمار بالاتر ابتلا به این بیماری‌ها خواهد بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد مرزهای مناطقی از جهان که بیماری مالاریا در آن شیوع دارد از هم‌اکنون در حال گسترش است و موارد جدیدی از این بیماری در مناطقی که در گذشته مالاریا در آنها وجود نداشت، به چشم می‌خورند که این امر به علت افزایش دما و نیز گسترش مناطقی که پشه‌ها می‌توانند در آنها زیست کنند، رخ داده است.

“فرزیر” اعلام کرد: هنوز نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد کدام گونه‌های حشرات با افزایش دما سازگاری یافته و کدام یک از آنها حتی منقرض می‌شوند، اما از آنجا که روند سازگاری حشرات با شرایط جدید به سرعت رخ می‌دهد، در سالهای نه چندان دور نتایج افزایش دما بر حیات حشرات را شاهد خواهیم بود.

  امتیاز: 0.00