منو
 صفحه های تصادفی
فرهنگ استان سیستان و بلوچستان
سنجاب سنگال
سرگذشت ریاضیات 7
آب مقطر
سکه های ساسانی
نظریه یک ژن - یک آنزیم
امام علی علیه السلام و پذیرش توبه شخص مرتد
مهارت ارتباطی/ روابط عمومی
یعقوب بیگ آق قویونلو
ویله میت
 کاربر Online
1127 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 28 خرداد 1386 [08:37 ]
  تنازع برای بقا
 

تنازع برای بقا

انتخاب طبیعی فرایندی است که طی آن جمعیت ها در پاسخ به محیط تغییر می کنند. به این معنی که موجودات به تناسب شرایط محیطی به شکلی تغییر می کنند که بتوانند بقای خود را تضمین کنند. اما بعضی رفتارهای جانوران را نمیتوان بر اساس نظریه انتخاب فرد تفسیر کرد. به این معنی که گروهی از موجودات ممکن است خود را فدای گونه کنند. مثال هایی در این مورد وجود دارد. مثلا زنبورهای عسل زمانی که مورد حمله قرار می گیرند؛ اقدام به نیش زدن مهاجم می کنند. اما نیش زنبور در بدن مهاجم باقی می ماند و خود زنبور می میرد.

به این ترتیب خود را فدای کندو و گونه کرده است. یا این که گونه ای عنکبوت به نام عنکبوت بیوه سیاه بعد از باروری با خوردن عنکبوت ماده؛ انرژی لازم را برای پرورش تخمها تامین می کند. در واقع هر رفتار جانور که به نظر میرسد انجام آن به نفع دیگران است؛ به طور مستقیم یا غیر مستقیم بقای ژنهای خود فرد را تضمین می کند. خیلی خلاصه می توان گفت که موجودات دانسته یا نادانسته یک هدف را دنبال می کنند و آن هم انتقال ژنهای خود به نسل بعد است.

  امتیاز: 0.00