منو
 کاربر Online
1054 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 26 خرداد 1386 [13:12 ]
  لپتون ها
 

لپتون ها چیستند؟
با تشکر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه فیزیک 3 ستاره ها ارسال ها: 2228   در :  سه شنبه 19 تیر 1386 [06:48 ]
  لپتون چیست؟
 

برای پاسخ به این پرسش بهتر است با نیروهای موجود در طبیعت آشنا شوید.
آنچه از نیروهای بنیادی عالم می دانیم به این قرار است که می توان آنها را به چهار نیروی بنیادی دسته بندی کرد. این نیروها به ترتیب افزایش قدرتشان ، عبارتند از : گرانش ، برهم کنش ضعیف ، الکترومغناطیس ، و برهم کنش قوی .

سوای گرانش ، تمام نیروهایی که ما در زندگی روزانه تجربه می کنیم با سختی، کشسانی و خواص سطحی ماده سر و کار دارند . همه ی این خواص از برهم کنش الکترومغناطیسی ناشی می شوند. برهم کنش قوی ، نیروی لازم برای نگه داشتن کوارک ها در کنار یکدیگر و تشکیل پروتون ها و نوترون ها را ، و همچنین نیروهای لازم بین پروتون ها و نوترون ها را که باعث تشکیل هسته ی اتم می شود ، فراهم می کند. واپاشی پرتوزای هسته ها نیز به نوع کاملا متفاوت دیگری از برهم کنش ، موسوم به برهم کنش ضعیف ، مربوط می شود. هر چند از این دو برهم کنش تجربه ی مستقیم و روزمره ای نداریم ، با این همه ، بدون وجود آنها ما هم وجود نداشتیم .

این چهار نیروی شناخته شده ی بنیادی ، با وجود آن که توضیح دهنده ی تمام نیروها و واپاشی های مشاهده شده هستند ، ممکن است تنها نیروهای بنیادی طبیعت نباشند. احتمال دارد نیروهای دیگری که فوق العاده ضعیف هستند نیز وجود داشته باشند که ما هنوز اثرات آنها را مشاهده نکرده ایم.

و اما لپتون ها ؛ لپتون ها ذراتی هستند که تحت تاثیر نیروهای هسته ای قوی قرار نمی گیرند. برای مثال ، الکترون ها ، پوزیترون ها ، موئون ها ، نوترینوها و پاد نوترینوها جزء لپتون ها محسوب می شوند.

  امتیاز: 0.00