منو
 صفحه های تصادفی
لشکرکشی فرهاد پاشا به آذربایجان
نظام کیفری ساسانیان
امام سجاد
قضیه پاپوس
ویروس کامپیوتری
نیل آرمسترانگ
مکانیسم‌های کامل و پخته
آیرودینامیک پرواز
یاران حضرت مهدی « ع » از طالقان
ترکیبات خوشه‌ای
 کاربر Online
804 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 26 خرداد 1386 [08:15 ]
  شناسایی DNA ناصرالدین شاه قاجار
 

شناسایی DNA ناصرالدین شاه قاجار

به استناد سایت انجمن ژنتیک ایران ؛ خون ناصرالدین شاه با نمونه برداری از تکه پارچه آغشته به خون این شاه قاجار شناسایی شد.

تکه پارچه آغشته به خون که از زمان مرگ ناصرالدین شاه در کاخ گلستان نگهداری می شد، مدتی پیش توسط مسئولان این مجموعه فرهنگی به پژوهشکده حفاظت و مرمت اموال تاریخی، فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انتقال یافت تا برای استخراج DNA ناصرالدین شاه مورد استفاده قرار گیرد. آزاده نصیریان، مسئول بخش بیوتکنولوژی پژوهشکده که مسئولیت این آزمایش را به عهده داشت، با تاکید بر مشارکت بخش بیوتکنولوژی انستیتو پاستور در این آزمایش، درباره نمونه برداری و انجام مراحل گوناگون آزمایش گفت:

«با توجه به اینکه ظاهر دستمال بسیار ظریف است، نمونه برداری در مساحت نیم سانتی متر مربع و در چند ناحیه مشخص، با عبور آب مقطر استریل به حجم 50 ماکرولیتر صورت گرفت. برای ایجاد شرایط بهینه و اطمینان از صحت نتیجه به دست آمده، چندین بار آزمایش کردیم که در نهایت DNA استخراج شده از نمونه دستمال مشاهده شد.» یک صندلی قدیمی و یک تکه پارچه آغشته به خون در کاخ گلستان وجود دارد که بنا بر مستندات موجود، به خون ناصرالدین شاه آغشته است. بر تکه پارچه ای که لکه‌های خون بر آنها دیده می‌شود، دست‌خط و امضای دکتر شیخ وجود دارد؛

با این مضمون که این قطعه پارچه را پس از اصابت گلوله به ناصرالدین شاه در دهانه زخم گذاشتم تا مانع خونریزی شود. این دست‌خط، شاهد پزشکانی است که خون را آزمایش و DNA را شناسایی کردند. آزمایش ها بعد از این هم ادامه دارد، نصیریان در این باره می گوید:« DNA به دست آمده، اکنون آماده ترادف یابی است. این آزمایش در نهایت به تشخیص توالی ژن ها و آنالیز ژنتیکی می انجامد. با ادامه آزمایش ها می خواهیم به این نتیجه برسیم که آیا می توان ژن ها را به دست آورد؟ چرا که با به دست آوردن ژن ها می توان از ویژگی های ژنتیکی، گنجینه ژنومی و تاثیر زمان در قومیت و ژنتیک آگاهی یافت.» منیژه هادیان، از کارشناسان پژوهشکده مرمت اشیای تاریخی، درباره این گونه آزمایش‌ها و نتایج آن گفت:

«آزمایش‌های DNA غیر از تشخیص هویت، ژن‌های به خصوص یا بیماری‌های خاصی را روشن می‌سازند. علاوه بر این در صورت پیشروی موفقیت آمیز این آزمایش ها، الگوی ژنتیکی چهارمین شاه قاجار نیز در نهایت مشخص می‌شود.» او در پاسخ به این سوال که آیا با انجام این آزمایش، الگوی ژنتیکی قوم قاجار هم مشخص می‌شود، گفت: «الگوهای ژنتیکی که براساس بررسی ملکولی DNA انجام می‌شود، حاوی مناطق ژنی هستند که در یک قوم تکرار می‌شوند و دانشمندان از آنها برای مطالعات نژادشناسی بهره می‌گیرند. برخی از مناطق ژنی که مثل اثر انگشت منحصر به فرد هستند، برای تشخیص هویت به کار می‌روند. در آزمایش یاد شده، نوع دوم آزمایش مد نظر است.

برای تعیین ماهیت ژنتیک یک قوم نیاز به بیش از 5 نمونه از الگوی ژنتیکی افراد قوم است.» ناصرالدین شاه، فرزند محمدشاه و چهارمین پادشاه سلسله قاجار بود. او در سال 1264 هجری قمری پس از مرگ پدر،‌ با کمک میرزاتقی خان امیر کبیر در تهران تاجگذاری کرد. دوران حکومت او، دوران ورود مدرنیته به ایران است. وی نخستین پادشاه ایرانی بود که به اروپا رفت و در دوران حکمرانی او بود که نخستین مظاهر نوگرایی نظیر مدرسه دارالفنون، تلگراف، عکاسی و ... وارد ایران شد. دو روز پیش از پنجاهمین سالگرد به سلطنت رسیدنش، در حرم حضرت شاه عبدالعظیم علیه‌السلام هدف گلوله میرزارضا کرمانی قرار گرفت و در حالی که خود را کشان‌کشان بر مزار جیران، سوگلی محبوبش رساند، از دنیا رفت. ناصرالدین شاه را در حرم حضرت شاه عبدالعظیم به خاک سپردند.

  امتیاز: 0.00