منو
 کاربر Online
1052 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 23 خرداد 1386 [09:28 ]
  بحث: ساخت و نگهداری آهنربا
 

سلام

با توجه به کاربرد و توانایی های فوق العاده آهنربا و خواص آن ، بر مسوولان علمی هر کشور لازم است که از چگونگی ساخت ، نگهداری و کاربردهای آن به سبب دامنه وسیعش آگاهی داشته و در جهت استقلال اقتصادی کشور در ساختن آن بکوشند. باید دانست که یک آهنربای دائمی مطلوب ، باید قابلیت تولید میدان مغناطیسی قوی را داشته باشد و این میدان مغناطیسی را بتواند در مدت زمان طولانی حفظ کند، این امر در ضبط اطلاعات و دانستنیهای بشری در صورت ، تصویر و کامپیوترها بسیار با ارزش است.

در این تاپیک می خواهیم در مورد این موضوع بحث کنیم.

دوستان منتظر ارسالهای شما در این زمینه هستیم.
موفق باشید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 24 خرداد 1386 [18:51 ]
  سلام
 

من در زمینه آهن ربا ها طرحی داشتم که چندتا پست پایین تر تاپیک مربوطه اش دیده میشه

من نیاز ه سرمایه برای ساخت آهن ربا دارم
ولی کسی توجه نمیکند!

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 16 شهریور 1386 [09:00 ]
  روشهای از بین بردن خاصیت آهنربایی
 

خاصیت آهنربایی در یک آهنربا را به سه روش می توان از بین برد یا کم کرد:

الف) ضربه زدن: اگر به یک آهنربا ضربه های متوالی و مداوم وارد شود، خاصیت آهنربایی را کم می کند؛ چون لرزش آن باعث می شود نظم دو قطبی های مغناطیسی آهنربا از بین برود. البته این روش مناسب نیست و ممکن است آهنربا شکسته شود. همچنین به علت قوی بودن آهنرباها ، با ضربه زدن نمی توان خاصیت آهنربایی را به طور کامل از بین برد.

ب) گرما دادن: اگر به آهنربایی گرما داده شود ، خاصیت مغناطیسی آهنربا کاهش می یابد؛ چون گرما جنبش مولکول ها را افزایش داده و نظم دو قطبی های مغناطیسی را از بین می برد. چنانچه آهنربا تا حد سرخ شدن گرم می شود. خاصیت مغناطیسی آهنربا از بین خواهد رفت ، که این روش نیز مناسب نیست.

پ) روش الکتریکی: میله فولادی آهنربا شده را درون یک سیموله (سیم پیچ) 600 دور گذاشته و دو سر سیملوله را یک ترانسفورماتور کاهنده با جریان متناوب وصل می کنیم. درحالی که دو سر سیملوله به ترانسفورماتور جریان متناوب وصل است ، به آرامی میله آهنربا را از درون سیملوله خارج می کنیم. در این صورت ، خاصیت آهنربایی میله از بین می رود.
برای درستی از بین رفتن خاصیت آهنربایی ، میله را وارد براده آهن می کنیم ، که مشاده می شود براده ای جذب نشده است.

کاربرد: نوارهای صوتی و نوارهای ویدیویی ، از ماده مغناطیسی درست شده اند و هنگام پاک کردن آنها نظم و خاصیت مغناطیسی نوارها از بین می رود. این عمل توسط هد ضبط صوت یا ویدیو صورت می گیرد.

  امتیاز: 0.00