منو
 کاربر Online
800 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  سه شنبه 22 خرداد 1386 [17:01 ]
  یافته‌های نوین دنیای زیست شناسی
 

حشرات چرخدار


وقتی سال گذشته محققان در توکیو نشان دادند که می توان رفتار یک سوسری را با انجام پیوندهایی کنترل کرد به شهرت جهانی دست یافتند. چنین `روبوروچی` می تواند برای انجام مراقبت های پنهانی یا جستجو در میانه خرابه ها مورد استفاده قرار گیرد اما حالا مهندسی روی جنبه گستاخانه تر این موضوع کار می کند: روبوتی بوسیله یک سوسری کنترل می رود!

هاجیمه وار این ربوت را که `روبوت بیومکاترونیک` می نامد، حین تحصیلا در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه توکیو ساخت. او پس از اینکهع یک سوسری را با نوارهای کاغذی ثابت نمود (تصویر پایین سمت راست) سیم های ریف نقره ای را به داخل عضلات باز کننده پای عقب حشره داخل کرد بعد حشره را روی توپی که در بالای دستگاه تعبیه کرده بود قرار داد،چرخش این توپ به حشره اجازه می داد که تا حد امکان بدود.

سیگنالهای الکتریکی ضعیفی با حرکت عضلات حشره ایجاد میشود بوسیله سیم ها جمع آوری شده و پس از تقویت شدن به موتور انتقال می یابد. بدین ترتیب ماشین می تواند سرعت و جهت حرکت حشره را تقلید نماید.

حال تصور کنید که چه می شود اگر نیمه شب چراغ آشپزخانه منزلتان را روشن کنید وروبوتی را ببنید که بسرعت به داخل سوراخی می خزد! او در واقع روبوتش را به این دلیل ساخته است تا مشخص کند که یک سیستم عصبی بیولوژیک می تواند به صورت مکانیسمی کنترل کننده عمل نماید یا خیر؟ مشکل روبوتیست ها بخصوص آنها که اختراعشان بندپایان را به مبارزه می طلبد- یکی کردن و هم آهنگ نمودن هعمه آن اطلاعاتی است که برای عملکرد یکپارچه پاها روری است. به گفته فرد دلکومین بیولوژیست دانشگاه ایلینویز که روی روبوتهایش پا کار می کند. `موضوع اساسی این است که چگونه روبوتی بسازیم که بتواند چالاکی و سرعت حرکت حشرات را داشته باشد.`

روش اوچه حرفی برای گفتن داشته باشد، هر چند ناقص و چه نداشته باشد ولی فکر می کند که سیستم های عصبی و حسی حشرات می توانند جایگزینی ارزان برای رایانه های پیچیده ای باشند که در سیستم های کنترل ماموریت های فضایی مورد نیاز است. او قصد دارد با سفر به آمریکا در دوره Ph.D ادامه تحصیل دهد و نقایص روبوتش را برطرف کند. او می گوید مرحله بعدی کار کاستن از اندازه روبوتش تا جایی است که اندازه راننده اش شود.


  امتیاز: 0.00