منو
 کاربر Online
806 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 14 خرداد 1386 [10:35 ]
  آشنایی با تکنولوژیهای برتر
 

گفتگو با لیزر


تلفن توسط الکتریسیته کار می کند . گوشی دهنی تلفن اصوات صدای شما را دریافت می کند و آن را به صورت علائم الکتریکی در می آورد . و این علائم در امتداد سیم های فلزی حرکت کرده و به تلفن دیگر منتقل می شود که گوشی آن این علائم را دوباره به صدا تبدیل می کند. اما اکنون این مراحل در حال تغییر است و همه ی این کارها توسط لیزر انجام می گیرد.

امواج نور

در یک رشته سیم طویل علائم واضح نیستند و محو می شوند و از بین می روند . بنابراین کابل های اکثر تلفن های راه دور توسط پرتو لیزر کار می کنند . کابل تلفن در این سیستم به صورت انبوهی از هزاران فیبر نوری است که هرکدام از این فیبرها به صورت یک رشته سیم باریک و بلند و قابل خمش و از جنس شیشه ی مخصوص شفاف است که قطر آن از تار مو نیز کمتر است . این رشته های فیبر نوری ، پرتو لیزر را منتقل می کنند . نظم گسیل این پرتوها نمایانگر اطلاعات مربوط به اصوات صدای شماست . در شبکه ی مخابرات داخلی ، این پرتوهای تک موج لیزری به علائم الکتریکی تبدیل می شوند.

لیزرهای پر پیچ و خم

پرتو لیزر در خط مستقیم حرکت می کند . اما فیبرهای نوری را می توان خم کرد و با این وصف پرتو لیزر می تواند از میان آنها عبور کند . داخل فیبر نوری پرتو لیزر بارها و بارها با دیواره ی داخلی فیبر نوری برخورد می کند و منعکس می شود . و این پدیده اصطلاحا بازتابش داخلی نامیده می شود . بنابراین پرتو لیزر در درون فیبر نوری به صورت زیگزاگ حرکت می کند. حتی اگر فیبر خمیده هم باشد . و این گونه است که فیبرهای نوری علائم پرتو لیزر را از پیچ و خم ها عبور می دهند .

لیزر بهتر از الکتریسیته

مدرن ترین لیزرها قادرند در هر ثانیه صد هزار بار قطع و وصل شوند . یعنی اینکه هزاران بار در ثانیه پرتوهایی به صورت تک موج ارسال می کنند . فیبرهای نوری قادرند اطلاعات را حداقل صد برابر سریع تر از کابل های فلزی که جریان برق را هدایت می کنند ، ارسال کنند . این اطلاعات ممکن است صدای شما یا علائم و اطلاعاتی از یک فاکس یا کامپیوتر باشند که نمایانگر کلمات ، صداها ، برنامه های کامپیوتری و یا هرچیز دیگری باشند .

ارسال علائم به دوردست‌ها

علائم پرتو لیزر در مقایسه با جریان الکتریسیته ، فواصل بسیار دورتری را می توانند طی کنند ، ولی این علائم نیز سرانجام ضعیف تر و محو می شوند . بنابراین لازم است که این پرتوها به طور منظم تقویت شوند . برای این کار نوع دیگری از پرتو لیزر در امتداد فیبر نوری تابانده می شود و به آن انرژی تزریق می کند . و این انرژی نیز خود را به پالسهای کد دار پرتو لیزر می رساند و آنها را پر قدرت می سازد . با استفاده از این روش علائم لیزر قابلیت این را می یابند – بدون اینکه از بین بروند – ده بار دور زمین گردش کنند . البته در صورتی که یک فیبر نوری به این درازا داشته باشیم .

چشم اندار: آیا می توان با فیبر نوری وسایل مختلف ساخت؟

پرتو لیزر به صورت پالس های نور در امتداد فیبرهای نوری حرکت می کنند و مکالمات تلفنی ، صدای موسیقی ، تصویرهای تلویزیونی و سینمایی ، اطلاعات کامپیوتری و بانک های اطلاعاتی را به ما می رسانند . آیا می شود روزی پرتوهای نور را به صورت یک وسیله ی حمل و نقل در آورد که علائم لیزر را به اجسام واقعی تبدیل کند ؟ یعنی اینکه پرتو لیزر قادر به تهیه ی مواد غذایی ، نوشیدنی ، پوشاک و دوستانی از آن سوی کابل ها گردد!!!


  امتیاز: 0.00