منو
 صفحه های تصادفی
مطعم بن عدی قرشی
ستاره شناسی اشعه گاما
نفاق
سرگذشت ریاضیات10
خاور میانه سال 500 تا 500 میلادی
درمان با سلولهای بنیادی
گوشت
خطبه تاریخی حضرت سجاد علیه السلام در شام
دانشنامه:راهنمای منوها
ترکیب بارها روی ساختمان
 کاربر Online
1431 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 12 خرداد 1386 [15:23 ]
  طراحی حسگر شیمیایی یون نقره توسط پژوهشگران ایرانی
 

محققان گروه مستقل شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با استفاده از ترکیبات سیلیکاژل متخلخل با ابعاد نانو ، نوعی حسگر شیمیایی برای یون نقره‌ طراحی کنند.


`دکتر جوانبخت` ، عضو هیات علمی گروه مستقل شیمی در گفت وگو با دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار داشت: حسگر طراحی شده در صنایع مختلف از جمله صنایع فلزی، شیمیایی، نساجی و دارویی و همچنین برای راه اندازه گیری مقدار نقره در پساب کارخانه‌ها و ... قابل استفاده است.


وی با اشاره به مراحل انجام پروژه ادامه داد: الکترود طراحی شده برای اندازه گیری یون نقره از ویژگیهای بارزی نسبت به سایر الکترودها برخوردار است از جمله این که زمان پاسخ دهی آن بسیار سریع است، می تواند در یک گستره غلظت بسیار وسیع ( ‌١/٠ تا ‌٠٠٠٠٠٠١/٠مولار) غلظت یون نقره را اندازه گیری کند و طول عمر آن نیز حداقل دو برابر الکترودهای تهیه شده بر پایه ترکیبات دیگر است.


دکتر جوانبخت ادامه داد: الکترودهای اصلاح شده شیمیایی ساخته شده برای کنترل و تشخیص یون نقره در چند نوع پساب استفاده شده و کارآیی این حسگر در یک دوره شش ماهه بررسی شده که بسیار مثبت بوده است.

نتیجه این تحقیق اخیرا در مجله معتبر و بین‌المللی ELECTROANALYSIS چاپ شده است.


گفتنی است ، `دکتر عبدوس` - عضو هیات علمی گروه مستقل شیمی - و `دکتر بدیعی` - عضو هیات علمی دانشگاه تهران - دکتر جوانبخت را در اجرای این پروژه یاری کرده‌اند.منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00