منو
 کاربر Online
1199 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 05 خرداد 1386 [06:55 ]
  موفقیت محققان ایرانی در تولید رادیودارو
 

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای کشور،از تولید `رادیو داروها` در این پژوهشگاه توسط متخصصان داخلی خبر داد.


دکتر `محمد قنادی`روز چهارشنبه در حاشیه مراسم دانش آموختگی تعدادی از دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار امیدواری کرد که این رادیو داروها که در شناسایی بیماری سرطان کاربرد دارد، تا چند ماه آتی در بیمارستانها مورد استفاده قرار گیرد.

وی در بخش دیگر اظهارات خود، طرح ساخت نیروگاه هسته‌ای و `‪ `UCF‬را از طرحهای در دست اجرا توسط متخصصان داخلی اعلام کرد.

وی همچنین از پروژه‌های ‪ UCF(‬کارخانه تبدیل اورانیوم),‪ZPP(‬کارخانه تولید زیر اورانیوم)و ‪ FMP(‬کارخانه تولید سوخت هسته‌ای و غنی‌سازی )به عنوان دیگر طرحهایی که توسط متخصصین بومی در حال اجراست، نام برد.

قنادی همچنین درباره نقش فناوری هسته‌ای گفت: کاربرد این فناوری در دو بخش، کشاورزی، پزشکی ، صنعت و تولید انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی کاربرد این فناوری را در ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی و مواد غذایی، گیاهان دارویی ، چای، صیفی‌جات، میوه ، گوشت و تبدیل زباله‌های بیمارستانی و شهری به کود با اهمیت دانست.

به گفته رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای،نقش فناوری هسته‌ای در بالابردن کیفیت چوب،پوشش‌کابل برق و مخابرات و ارتقای‌کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی، شناسایی و درمان سرطان ، پیوند استخوان، شناسایی سکته‌های مغزی، آلزایمر و درمان تالاسمی، مهم است.

وی گفت:برای تجهیز‪ ۱۲۰‬بیمارستان در بحث پزشکی هسته‌ای و شناسایی و درمان بیماریها، قدم‌های خوبی برداشته است.

رییس پژوهشگاه علوم و فنون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ‪ ۱۶‬درصد از تولید برق دنیا توسط ‪ ۴۴۰‬نیروگاه و راکتور هسته‌ای تولید می‌شود که بدون شک مصرف انرژی در آینده در دنیا بیشتر از این هم خواهد شد.

وی همچنین به معادن اورانیوم در کشور اشاره کرد و افزود: اینک یکهزار و ‪ ۱۰۰‬تن اورانیوم قابل استحصال در معادن استان یزد شناسایی شده که تا دو سال آتی اورانیوم آن قابل بهره‌برداری است و در بقیه نقاط کشور نیز معادن اورانیوم در دست اکتشاف می‌باشد.


منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی


مراجعه کنید به:

  امتیاز: 0.00