منو
 کاربر Online
1347 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 31 اردیبهشت 1386 [10:34 ]
  گلوله های آلومینیومی منبع سوختی جدید برای قرن بیست و یکم
 

دانشمندان در آمریکا اعلام کردند گلوله‌های ساخته شده از آلومینیوم و گالیم وقتی آب روی آنها ریخته می‌شود می‌توانند هیدروژن خالص تولید کنند که این فرایند می‌تواند جایگزین احتمالی برای سوخت موتورهای گازوئیلی باشد.


از آنجا که تنها چیزی که از سوختن هیدروژن بر جای می‌ماند، آب است، لذا هیدروژن به‌عنوان گزینه‌ای منحصر به فرد در بین سوخت‌های پاک به ویژه برای خودروها در نظر گرفته می‌شود. با این وجود هنوز محققان به روش بهینه‌ای برای تولید و ذخیره هیدروژن دست نیافته‌اند.


`جری وودان` ، استاد مهندسی در دانشگاه پوردو که مخترع این سیستم جدید است اظهار داشت که گلوله‌های ترکیبی فلزی می‌توانند روش مناسب برای این منظور باشد.


به عقیده دانشمندان دانشگاه پوردو تصور می‌کنند که این سیستم برای موتورهای کوچکتر قابل استفاده است اما این دانشمندان معتقدند که در آینده می‌توان از آن برای خودروها و کامیون‌ها و حتی برای موتورهای کوچکتر استفاده کرده و آن را جایگزین بنزین و یا تبدیل به وسیله‌ای برای قدرت دادن به پیل‌های سوختی هیدروژنی کرد.


این دانشمندان می‌گویند که آلومینیوم به‌تنهایی با آب واکنش نمی‌کند، چون در مجاورت با اکسیژن تشکیل یک پوست محافظ را می‌دهد. اما با اضافه کردن گالیوم این پوسته تشکیل نشده و در نتیجه به آلومینیوم امکان می‌دهد که با اکسیژن موجود در آب واکنش نشان دهد. در این روش هیچ ماده سمی تولید نمی‌شود.


منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00