منو
 کاربر Online
1015 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 30 اردیبهشت 1386 [10:13 ]
  آب داغ جامد در خارج از منظومه شمسی
 

ستاره شناسان اروپایی اعلام کردند، یک سیاره عجیب به اندازه نپتون که بیشتر از آب جامد و داغ پوشیده شده است در نزدیکی زمین کشف شده است. به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز از واشنگتن، این کشف مدرکی است که نشان می‌دهد ممکن است سیاره‌های دیگر از اقیانوس پوشیده شده باشند.

`رصدخانه ژنو` اعلام کرد، سیاره `‪ `GJ 436b‬به دور ستاره‌ای قرمز و سرد به سرعت می‌چرخد و ‪ ۳۰‬سال نوری از ما فاصله داد. `فردریک پونت` ستاره شناسی که در این کشف مشارکت داشت در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار رویترز گفت، سطح این سیاره به علت نزدیکی به ستاره خود گرم است و به دلیل جرم خود تحت فشار بالایی قرار دارد.

پونت گفت، آب‌های این سیاره به دلیل فشار منجمد می‌شود اما داغ است. وی افزود، این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد. ما عادت داریم که ببینیم آب در `دما`های مختلف حالت عوض می‌کند اما در واقع در اثر فشار نیز آب می‌تواند به حالت جامد درآید.

محققان می‌گویند، این سیاره احتمالا زیر لایه‌ای از هیدروژن نیز پوشیده شده است و این شرایطی است که بعید است حیات بتواند در آن به وجود آید اما اگر در این سیاره آب وجود داشته باشد، ممکن است در سایر سیارات منظومه شمسی ما نیز آب، و در نتیجه، زندگی وجود داشته باشد. پونت گفت، این اکتشاف نشان می‌دهد که سیاره‌های اقیانوسی زیادی وجود دارد.

  امتیاز: 0.00