منو
 کاربر Online
1370 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 27 اردیبهشت 1386 [07:57 ]
  بویی (buoy ) چیست؟
 

از آنجا که فرایندهای هواشناسی به صورت جهانی عمل می کنند لذا نیاز است که اطلاعات دیده بانی از سرتاسر جهان، از جمله مناطق دور افتاده و خالی از سکنه نیز تهیه شود. بدین منظور سکوهای دیده بانی ‌ شناور به نام بویی (Buoy) ساخته شده است که در نقاط مختلف اقیانوسها مستقر بوده و از طریق ادوات نصب شده بر روی آنها اطلاعات جوی اندازه گیری می شود. این اطلاعات برروی نوار، ضبط و از طریق شبکه‌های کامپیوتری در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد.

تصویرتصویر

انواع دیگری از بویی‌ها، در مناطق قطب شمال و جنوب کار گذاشته شده است که مهمترین منبع کسب اطلاعات جوی به منظور شناخت نحوه تغییرات اقلیمی و وضعیت هوا در این مناطق دور افتاده است.

بویی های مذکور در آب و هوای نامساعد قطبی قادرند بیش از 15 ماه کار نموده و حتی توفانهای شدید، بوران‌های برف، خرس های قطبی و دمای کمتر از 45- درجه سانتی گراد هم نتوانسته است مانع از کار و مخابره به موقع اطلاعات آنها شود. به کارگیری بویی ها به منظور دیده بانی‌های روزانه جوی اهمیت فراوان دارد. این بویی ها می توانند اطلاعات مربوط به دما، رطوبت ، فشار و حرکت قطعات یخ را که خود بر روی آنها نصب شده اند به ایستگاه ماهواره‌ای مخابره کند .

  امتیاز: 0.00