منو
 صفحه های تصادفی
ساختار نهادهای اجتماعی
ابوالمعالی صاعدی اسعد بن صاعد
شنبلیله «داروئی»
اعزام نفس زکیه برای دعوت مردم مکه توسط حضرت مهدی -عج
بشارت به حکومت حضرت مهدی « ع » در قرآن - نور : 24
کاربر:رضا احمدی
اولتیماتوم روسیه
مقامات حضرت علی علیه السلام از دیدگاه پیامبر خدا صلی الله و علیه و اله
اصول و مفاهیم اصلی محیط زیست
دانشنامه:توضیح کوتاه در متن
 کاربر Online
548 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 [12:48 ]
  ژنهای مرتبط با بیماری قلبی کشف شدند.
 

ژنهای مرتبط با بیماری قلبی کشف شدند.

دو گروه از دانشمندان ژن هایی را که باعث افزایش بیماری های قلبی و حمله های قلبی می شوند را کشف کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، در مطالعه و بررسی که در ایسلند صورت گرفت متخصصان به این نتیجه رسیدند که الگوی ژنتیکی خاصی باعث بیش از 50 درصد از حمله های قلبی می شود.

متخصصان اعلام کردند: تاثیر این الگوی ژنی با اهمیت است اما نباید تاثیر شیوه زندگی را بر بروز بیماری های قلبی نادیده گرفت. هر دو گروه محققان آمریکایی و کانادایی ژنوم بیماران قلبی و کسانی را که مبتلا به حمله های قلبی بودند را بررسی و مشاهده کردند که در این افراد قسمتی از DNA که به آن آلل می گویند مرتبط با بیماری قلبی است.


همچنین در مطالعه ای که بر روی 23 هزار نفر صورت گرفت مشاهده شد که افرادی که یک کپی از این آلل را داشته باشند خطر ابتلا به بیماری قلبی در آنها بیشتر است ، اما کسانی که دو کپی از این آلل را داشته در حدود 25 تا20درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.


پروفسور « مک فرسون » عضو انستیتو قلب دانشگاه اتاوا که بر روی این موضوع تحقیق کرده است، گفت: اثر این آلل نسبت به اثر سیگار کشیدن و سطح بالای کلسترول کمتر است.

اگر چه غربالگری افرادی که حامل این نوع ژنوم هستند می تواند در آینده به شخص در مورد بیماری قلبی کمک کند، اما نباید اثرات شیوه زندگی را نادیده گرفت.


در مطالعه ای که در ایسلند بر روی 17هزار نفر صورت گرفت، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که بیش از 20 درصد از مردم دو کپی از این آلل را دارند و کسانی که دو کپی از آلل را داشته باشند ریسک حمله قلبی در آنها 60 درصد نسبت به دیگران بیشتر است.


دکتر« کاری استفانسون » رییس کمپانی محققان ژنتیک دکود گفت: اگر این افراد در معرض خطر شناسایی شوند می توان برای کاهش خطر به آنها درمان دارویی مثل استاتین ها و یا فرآیندها و اعمال قلبی انجام داد. علت اینکه چرا قسمت خاصی از ژنوم با بیماری قلبی در ارتباط است، هنوز ناشناخته باقی مانده است.

  امتیاز: 0.00