منو
 صفحه های تصادفی
تحجر و مقدس‌آبادی
توت فرنگی
علت دینداری
کیوی قهوه ای
واژگان زمین شناسی نفت
بازرسان شرکت
راز و نیاز امام حسین علیه السلام و اصحابش در شب عاشورا
رشته زبان روسی
شبدر قرمز «داروئی»
tRNA های دیگر ساختار 3 بعدی مشابهی دارند
 کاربر Online
549 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 [06:44 ]
  زیست‌شناس زن ایرانی عنوان برترین زیست‌شناس سلولی جهان را کسب کرد
 

دکتر مینا بیسل، بیولوژیست ایرانی آزمایشگاه ملی لاورنس برکلی از بین 30 دانشمند برجسته که از سراسر جهان موفق به کسب جایزه «پزکولر» 2007 شد.


منابع خبری ایتالیا، جایزه «پزکولر 2007» را به مثابه جایزه نوبل در رشته غددشناسی عنوان و خاطرنشان کرده‌اند که بیسل با کسب این جایزه به عنوان برترین زیست شناس سلولی در جهان معرفی شده است.


این جایزه در رشته غددشناسی از 21 سال قبل از سوی موسسه «پزکولر» و جایزه بین المللی تحقیقات در زمینه سرطان به دانشمندان در علوم مرتبط با مقابله با سرطان اعطاء می‌شود.


دکتر بیسل در تحقیقات خود در رشته غدد شناسی موفق به کشفیات تازه‌ای در زمینه رفتار ماتریکس فراسلولی در پاسخهای سلولی شده است.


مینا بیسل در تهران متولد شده اما در جوانی با کسب بورسیه به ایالات متحده رفته و پس از تحصیل در رشته‌های شیمی، بیوشیمی و باکتری‌شناسی، در سال 1969 در مقطع دکتری رشته میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده است.


وی این جایزه را برای نتایج مطالعاتش در زمینه توانایی زیرمحیطهای تغییرات سلولی، تبدیل شدن آنها به تومورها و امکان استفاده از یک سلول سرطانی برای رفتارهای عادی سلول‌ها کسب کرده است.


این دانشمند زن ایرانی که مدتی ریاست انجمن بیولوژی سلولی آمریکا را برعهده داشته، در طول سال‌ها تحصیل و فعالیت علمی خود جوایز متعددی از جمله اولین جایزه Joseph Sadusk برای تحقیقات سرطان پستان(1985)، Guggenheim Fellow(1992 -1993 - پاریس)، ASCB Women in Cell Biology Career Recognition Award، E.O. Lawrence Award،

(Innovator Award in Breast Cancer (2002، Komen Foundation Brinker Award و ... شده است.


منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران

  امتیاز: 0.00