منو
 کاربر Online
1054 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 18 اردیبهشت 1386 [07:48 ]
  رازهای سربه مهر نیوتن
 

سلام.
دیروز برنامه ای در شبکه چهار در مورد `اسحاق نیوتن` پخش می شد و نکات بسیار جالبی در مورد زندگی این دانشمند شهیر بیان می کرد. از جمله اینکه:

می دانیم که نیوتن ، خدمات بزرگی به دنیای علم ارائه داده است، از جمله قوانین بقای جرم و حرکت ، نیروی جاذبه و همین طور تجزیه نور به وسیله منشور ؛ چنانکه قبل از وی تصور می‌شد که نور یک ماده واحد و غیر قابل تجزیه است.
وی بسیار جوان بود که در دانشکده ترینیتی دانشگاه کمبریج به‌عنوان استاد ریاضی مشغول به تدریس شد، اما تعداد دانشجویای که در کلاس وی شرکت می‌کردند، بسیار اندک بودن و تعداد کسانی که مطالب دشوار گفته شده توسط وی را درک می‌کردند، کمتر!
اما راز عجیبی که در مورد نیوتن وجود داشت و تنها پس از مرگ وی با مطالعه دستنوشته‌های وی کشف شد، آزمایشات سری وی در زمینه شیمی و به‌اصطلاح آن زمان ، کیمیاگری نیوتن بود! در آن زمان ، کیمیاگران را جادوگر تصور می‌کردند و زنده زنده در آتش می‌سوزاندند. بنابراین نیوتن زندگی دوگانه ای را آغاز کرد که تنها دستیار وی که البته او نیز از کارهای وی چیزی سر در نمی‌آورد، از آن مطلع بود.
چیزی که همیشه در مورد نیوتن ناگفته مانده است، خداپرستی و خداشناسی او بود. هدف وی از کیمیاگری ، ثروتمند شدن نبود، بلکه از طریق مطالعه در مورد فلزات می‌خواست به حقیقت خلقت و اثبات وجود خدا برسد. او گفته‌های دانشمندانی مانند `دکارت` را که عقیده داشتند جهان به‌صورت تصادفی و از ماده ای بی‌جان بوجود آمده است رد می‌کرد. او همیشه می‌گفت چطور ممکن است جهانی با این وسعت و نظم ، تحت تاثیر سرچشمه ای منظم و واحد نباشد که جهان را اداره می‌کند.
نیوتن با مطالعه فلزات و مواد شیمیایی ، به این نتیجه رسید که جهان یک موجود جاندار است که نفس می‌کشد و همانند جانوران دم و بازدم دارد. اکنون استادی از دانشگاه کمبریج با مطالعه دستنوشته‌های وی که البته به‌صورت رمز می‌باشند، درحال بازسازی آزمایشهای ناب نیوتن است.
نیوتن همچنین با مطالعه کلیسای کاتولیک به این نتیجه رسید که تثلیث یعنی اعتقاد به خدای سه‌گانه ، پدر ، پسر و روح‌القدس ، کفر است و تنها یک خدا وجود دارد و مسیح تنها فرستاده ای از طرف خداست. بنابراین برخلاف استادان دانشگاه کمبریج که باید در سلک کشیشان کاتولیک در می‌آمدند، این کار را نکرد و از پادشاه انگلستان خواست که او را معاف کند. شاه نیز با توجه به اینکه نمی‌دانست علت این درخواست نیوتن چیست، پذیرفت.
نیوتن تا آخر عمر از ترس کلیسای کاتولیک و مردم متعصب ، این اعتقاد خود را مخفی نگاه داشت.

تصویر


  امتیاز: 0.00