منو
 کاربر Online
1287 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 17 اردیبهشت 1386 [07:52 ]
  جوهر خودکار محو شونده
 

questionآیا خودکاری با خاصیت محو شونده وجود دارد؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 17 اردیبهشت 1386 [08:07 ]
  >پاسخ به جوهر خودکار محو شونده
 

دانشمندان موفق به شناسایی فرمول شیمیایی جوهر نامریی شده‌اند که نیروهای امنیتی دولت کمونیست آلمان شرقی در زمان جنگ سرد از آن برای نگارش نامه‌های محرمانه استفاده می‌کرده‌اند. به گزارش سایت اینترنتی `لایوساینس`، باوجود گذشت بیش از ‪ ۱۵‬سال از فروریختن دیوار برلین و اتحاد مجدد آلمان شرقی و غربی، فرمول شیمیایی جوهر نامریی مورد استفاده نیروهای امنیتی پلیس `استاسی`(‪ (Stasi‬همچنان مخفی مانده بود که سرانجام محققان دانشگاه ایالتی میشیگان موفق به کشف آن شدند.

به گفته دانشمندان، پلیس `استاسی` در زمان حکومت کمونیستها در آلمان شرقی و قسمت شرقی شهر برلین با الگوبرداری از روشهای مرسوم در سازمان جاسوسی شوروی سابق (سازمان کی‌جی‌بی)، برای نوشتن و همچنین خواندن پیغامهای محرمانه از روش بسیار پیچیده‌ای استفاده می‌کرد. در این روش ماموران امنیتی یک غشای نازک را به یک محلول شیمیایی ویژه و بی‌رنگ با فرمول محرمانه آغشته کرده و از آن برای نوشتن روی کاغذ استفاده می‌کردند (مشابه نوار جوهر مورد استفاده در ماشین‌های تایپ و چاپگرها) و فرد خواننده پیغام نیز برای آشکار کردن نوشته‌های روی کاغذ باید از ماده شیمیایی دیگری با فرمول محرمانه دیگر استفاده می‌کرد.

باوجود آنکه این دو ماده شیمیایی به میزان زیادی در نامه‌نگاری‌های محرمانه آلمان شرقی استفاده می‌کردند، اما حتی درون سازمان `استاسی` نیز افراد بسیار محدودی از فرمول شیمیایی این مواد آگاهی داشتند. پس از فروپاشی دولت کمونیست و فروریختن دیوار برلین در سال ‪۱۹۸۱‬ باوجود آنکه بسیاری از آرشیوهای محرمانه `استاسی` منتشر شد، اما روش کامل نامه‌نگاری محرمانه `استاسی` در این اطلاعات ذکر نشده بود و معدود افراد مطلع در این زمینه نیز از فاش کردن آن خودداری کردند.

محققان دانشگاه ایالتی میشیگان در این مطالعه با روش آزمون و خطا فرمول شیمیایی جوهر نامریی و واکنش شیمیایی به کار رفته در آشکارسازی این جوهر را شناسایی کردند و متوجه شدند ‪ pH‬و درصد دقیق مواد به‌کاررفته در این فرایند شیمیایی نقش بسیار مهمی دارند. به گفته `کریستی مک‌راکیس` سرپرست این مطالعه، در گذشته تلاش شده بود با کارشناسان آلمانی که احتمالا از این فرایند اطلاع داشته‌اند تماس گرفته شود، اما برخی از این کارشناسان ناپدید شده و برخی دیگر از آنان نیز همچنان از بازگو کردن اسرار `استاسی` سرباز می‌زنند.

  • خبرگذاری جمهوری اسلامی


در ضمن به مطلب:
نوشته‌های نامرئی برای عملیات فوق سری!!!
مراجعه کنید.

  امتیاز: 0.00