منو
 صفحه های تصادفی
خواص عمومی گازها
فضاپیما
طی الارض و خبرهای غیبی
جبرئیل علی علیه السلام را امیرالمؤمنین می داند
Rubidium
محسوسات
آل دابویه
امام حسین در قرآن - اسراء :33
انتخاب دایه حضرت محمد - ص
خردگرایی
 کاربر Online
549 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 09 اردیبهشت 1386 [07:18 ]
  علت مهاجرت پرندگان به شکل ۷
 

دانشمندان برزیلی در مطالعه‌ای جدید دلیل این مطلب را دریافته‌اند که چرا پرندگان مهاجر، از جمله غازها، هنگام پرواز دسته‌هایی به شکل عدد هفت (‪ (۷‬در آسمان تشکیل می‌دهند. به گزارش سایت اینترنتی `نیوساینتیست`، این محققان با استفاده از یک مدل رایانه‌ای دو نظریه موجود در این زمینه را با یکدیگر ترکیب کردند.

نظریه نخست بیان می‌کند که پرواز کردن دسته‌های پرندگان به شکل `‪`۷‬ سبب شکافته شدن هوا و کاهش مقاومت جریان هوا برای دسته پرندگان می‌شود و به آنها امکان می‌دهد برای پرواز انرژی کمتری صرف کنند بعلاوه هر پرنده در انتهای بال خود جریان کوچکی از هوا را بوجود می‌آورد که پرنده بعدی را اندکی به سمت بالا می‌راند. نظریه دوم نیز بیان می‌کند که پرواز کردن در دسته‌هایی به شکل `وی` سبب می‌شود پرندگان جلوی دید یکدیگر را سد نکنند و هر کدام دید بازی نسبت به جلوی خود داشته باشند.

`والمیر باربوسا` و `آندره ناتان` محققان‌دانشگاه فدرال `ریودوژانیرو` در این مطالعه مدلهای رایانه‌ای دسته‌هایی از پرندگان شامل ‪ ۱۵‬تا ‪۳۵‬ پرنده را ایجاد کردند و از رایانه‌ای خواستند تعیین کند اگر پرندگان بخواهند دید عالی داشته باشند و در عین‌حال با کمترین مقاومت هوا مواجه شوند، به چه شکل باید دسته خود را در آسمان شکل بدهند.

نتایج مطالعه نشان داد مدل رایانه‌ای نیز برای بدست آوردن همزمان این دو مزیت، بهترین وضعیت پرواز دسته پرندگان را پرواز به شکل حرف `‪`۷‬ نشان می‌دهد. نکته جالب این است که برخورداری از هیچکدام از این دو نکته یعنی دید بهتر و مقاومت هوایی کمتر، به تنهایی سبب پیدایش شکل `‪ `۷‬برای دسته پرندگان نمی‌شود اما ترکیب آنها با یکدیگر است که سبب انتخاب شکل `‪`۷‬ توسط رایانه می‌شود.

به این ترتیب، مهمترین پاسخ به سوالی که سالهای طولانی ذهن زیست شناسان و مردم عادی را در زمینه دلیل پرواز منظم و `‪ `۷‬شکل پرندگان مهاجر به خود مشغول کرده، این است: برخورداری از دید بهتر و مزیت‌های ایرودینامیک.

به گفته `باربوسا`، دسته پرندگان در آغاز برخاستن از زمین هر قدر نامنظم و پراکنده به آسمان پرکشیده باشند، پس از مدت کوتاهی به شکل `وی` و برخی اوقات به شکل `دبلیو`(‪ (W‬درمی‌آیند و این امر نشان می‌دهد تا چه میزان قوانین ساده می‌توانند در کنار یکدیگر سبب رفتار پیچیده پرندگان مهاجر شوند.

  امتیاز: 0.00