منو
 کاربر Online
2007 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 04 اردیبهشت 1386 [09:52 ]
  اینترنت به فضا می رود
 

فضاپیماها و ماهواره های آژانس فضایی آمریکا (ناسا) به زودی از آدرس اینترنتی ویژه ی خود برخوردار خواهند شد.


ناسا هم کانون در حال انجام پروژه ای است که در صورت تکمیل، بازیابی اطلاعات از وسایل نقلیه فضایی که در مدار زمین می چرخند و یا در عمق فضا قرار دارند آسان می شود. در این پروژه از پروتکل های مورد استفاده برای جابجایی اطلاعات در اینترنت استفاده می شود..

این پروژه همچنین به دانشمندان امکان می دهد که با استفاده از یک مرورگر استاندارد وب (Web) فضاپیما را کنترل کنند. و به تبادل اطلاعات با فضاپیما یا خدمه آن بپردازند. فن آوری مرتبط ساختن فضاپیماها با اینترنت، هم اکنون به طور آزمایشی در مورد ماموریت فضا پیمای کلمبیا به کار رفته است. هدف ناسا از انجام چنین پروژه ای کاهش هزینه ها و کنترل راحت تر فضاپیماها یا ماهواره ها از زمین است. ناسا در حال حاضر از ملغمه ای از سخت افزارها و نرم افزارهای کهنه برای ارتباط با فضاپیماها و جا به جایی اطلاعات استفاده می کند.

برای آزمایش این فن آوری، در فضاپیمای کلمبیا رایانه ای با سرعت 233 مگاهرتز، 128 مگابایت رم (RAM) و دیسک سخت (هارد دیسک) 144 مگابایت کار گذاشته شد. روی این رایانه برنامه `رد هت` (Red Hat)، که نسخه ای از سیستم عامل `لینوکس` است نصب شده که ارتباط فضاپیما را با مرکز فضایی `گادارد` در واشنگتن برقرار می کند. در این مرکز تلاش می شود تا در طول ماموریت فضاپیما، با رایانه آن بیش از 140 بار تماس برقرار شود. حفظ ارتباط با فضاپیماهایی که در مدار حرکت می کنند مشکلات خود را دارد. یکی از مشکلات موجود این است که فضاپیما دایم در حال حرکت است و مرتب باید مسیری که از طریق آن با زمین ارتباط برقرار می کند را تغییر دهد.

  • منبع :www.nojum.ir

  امتیاز: 0.00