منو
 صفحه های تصادفی
سید حسن تقی زاده
سخنان امام حسین علیه السلام در ترغیب اصحاب به پایداری در روز عاشورا
رشته اعصاب شنوایی
تغذیه در دیابت
کنش اجتماعی
چگونه تغییر سازمانی را رهبری و مدیریت کنیم
رشد شخصیت از دیدگاه فروید
برنامه نویسی شی گرا
خبر شهادت مادر
دانستنیهای علوم پزشکی
 کاربر Online
905 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 01 اردیبهشت 1386 [11:24 ]
  روشهای نوین تولید هیدروژن از آب
 

روشهای نوین تولید هیدروژن از آب

یک گروه تحقیقاتی از آزمایشگاه های ملی اتمی ساندیا سعی کرده اند با ساخت یک دستگاه بسیار کوچک که با میکروسکوپ های استاندارد به سختی قابل رویت است با استفاده از انتشار نور خورشید در ملکول های آب، هیدروژن تولید کنند. این روش باعث تعجب و خوشحالی بسیاری از شیمیدان هایی شده است که به دنبال روش هایی برای تولید هیدروژن از آب بودند. هدف این هیئت تحقیقاتی طراحی و ساخت انواع جدیدی از ابزار میکروسکوپی برای تولید هیدروژن است. این آزمایش از نظر شیمیدان ها بسیار جالب است چون موفقیت بسیار بزرگی در سنتز شیمیایی، فرایندهای انتقال انرژی و الکترون و کاتالیزور نور محسوب می شود. کنترل کردن این فرایندها برای ساخت ابزار میکروسکوپی برای شکنش موثر آب، خصوصا توانا ساختن یک اقتصاد و پایه ریزی شده براساس هیدروژن خورشیدی لازم است. دیدگاه استفاده از نور خورشید برای شکستن آب در مقیاس میکروسکوپی اولین بار در تحقیقات شلنات در توسعه و تولید لوله های میکروسکوپی پورفیرین توخالی شکل گرفت. کلید ساخت ابزار میکروسکوپی شکنش آب در واقع کشف،Zhong chun wang می باشد. وانگ دانشجوی فوق دکترای دانشگاه جورجیاست که در گروه تحقیقاتی شلنات ساندیا کار می کند.

لوله های میکروسکوپی پورفیرین چند میکرومتر طول دارند و قطر آنها بین 50 تا 70 nm با تقریبا 20nm ضخامت دیواره لوله ها می باشند. اینها توسط دو پورفیرین متضاد یونی آماده می شوند. این ساختارهای توخالی یکی از اعضای خانواده جدید ساختارهای میکروسکوپی هستند که توسط شلنات و گروه آن تولید شده اند. قطعات سازنده پورفیرین می تواند برای کنترل خواص ساختاری و عملی این سازه ها اصلاح پیدا کند. به گفته شلنات، این لوله های میکروسکوپی پورفیرین خواص جالب الکترونیکی و نوری مانند توانایی شدید بازآوایی شکنش نور و فعالیت کاتالیزوری نور دارند. برای مثال اگر لوله های میکروسکوپی را درون یک محلول از یون های طلا یا پلاتین و سپس در معرض نور خورشید قرار دهیم، فعالیت فتوکاتالیتیک آنها باعث کاهش یون ها به فلزات می شود. با استفاده از این روش محققان پلاتین را در خارج لوله ها قرار می دهند و یک سیم میکروسکوپی از طلا داخل لوله ها ایجاد می کنند، لوله های میکروسکوپی با داخلی از طلا و بیرونی از پلاتین قلب ابزار میکروسکوپی شکنش آب به هیدروژن و اکسیژن است.

  امتیاز: 0.00