منو
 کاربر Online
280 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 01 اردیبهشت 1386 [07:12 ]
  چگونه جانوران به معالجه خود مى پردازند
 

علم پزشکى هنر عالى نوع انسان محسوب مى شود. جانوران نیز در برابر بیمارى هاى خود بى تفاوت عمل نمى کنند. آنها با مهارت تمام از داروخانه جنگل استفاده مى کنند تا به درمان آلام خود بپردازند. به عنوان مثال شمپانزه ها، هنگامى که حالشان خوب نیست برخى از گیاهان طبى را مى خورند. خرس ها، زخم هاى خود را با صمغ هاى ضدعفونى کننده درختان معالجه مى کنند. این رفتار جانوران براى پژوهشگران و داروسازان یک عرصه جدید پژوهشى است. در اینجا سعى داریم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا غریزه شمپانزه ها مى تواند راه تازه اى را براى کشف داروهاى جدید به ما نشان دهد یا خیر؟ مدت هاست که پژوهشگران و زیست شناسان درصددند دریابند که آیا این غریزه در جانوران اسیر و در بند نیز به قوت خود باقیست یا خیر؟ به همین دلیل زیست شناسان هلندى تحقیقات خود درخصوص علم پزشکى حیوانات را در باغ وحش «آپنهویل»، که درواقع براى بررسى رفتار میمون ها مجهز شده است، آغاز کردند.در نزدیکى آپنهویل هلند کوه میمون ها قرار دارد که در حقیقت باغ وحشى است براى نخستى ها. بیش از ۳۰ گونه مختلف از میمون ها در این باغ وحش در محیطى که تا حد ممکن مشابه محیط طبیعى زندگى آنها ساخته شده است، زندگى مى کنند. درواقع آپنهویل تنها باغ وحشى است که در آن میمون ها از یک باغ نباتات طبى برخوردارند.
«کنستانسه ملیشارک» یکى از زیست شناسان مشغول به فعالیت در این باغ وحش درباره رفتار میمون ها درقبال این باغ نباتات مى گوید: «در این باغ وحش سه رفتار براى میمون ها قابل انتظار بود. یا اینکه میمون ها اصلاً توجهى به این گیاهان نکرده و آنها را نمى خورند یا اینکه به سادگى همه آنها را خورده و کل گیاهان را از خاک بیرون کشیده و نابود مى سازند و یا اینکه در برخى مواقع، گیاهان مشخصى را مى خورند. و بررسى هاى ما نشان دادند که مورد سوم کاملاً صادق است.»در هفته ها و ماه هاى نخست میمون ها پیش از همه گیاه سنبل الطیب را مى خوردند که اثرى آرامبخش دارد. علاوه براین برگ هاى ترب سفید هم در میان آنها طرفداران زیادى داشت. برگ هاى ترب، حاوى نوعى آنتى بیوتیک طبیعى هستند که در درمان عفونت ها مفید است. نکته جالب توجهى که وجود داشت این بود که میمون ها برگ ترب و برخى گیاهان دیگر را تنها در هفته هاى نخست مورد استفاده قرار دادند. به این ترتیب نمى توان ادعا کرد چون میمون ها مزه این گیاهان را دوست دارند از آنها استفاده مى کنند.
به عنوان مثال، یک روز یکى از میمون ها به درون آب افتاد. او شنا کرده و با پیکرى خیس خود را به یکى از جزیره هاى موجود در این باغ وحش رساند. همنوعان او ابتدا او را به جا نیاوردند و از ترس اینکه مبادا جانور دیگرى به قلمرو آنها وارد شده باشد پا به فرار گذاشته و به گوشه و کنارى گریختند. پس از اینکه همه آشوب ها برطرف شد میمون ها همگى با هم به باغ گیاهان خود رفته و از گیاهان بابونه و بادرنجبویه تغذیه کردند و به این ترتیب خود را آرام کردند.به گفته ملیشارک: «میمون هاى باغ وحش آپنهویل از این امکان بهره مند نبوده اند که این رفتار را از والدین و بزرگترهاى خود بیاموزند. با این وجود ظاهراً از روى غریزه مى دانند هر گیاه چه تاثیرى مى تواند بر روى سلامتى آنها داشته باشد، حتى گیاهانى که در آمریکاى جنوبى، آفریقا و آسیا مى رویند.»
«میشائیل هووفمن» کارشناس رفتارشناسى جانوران، حدود ۱۷ سال است که در پى حل این معماست. او در تانزانیا به مطالعه رفتار میمون ها مشغول است و در کنار درمان بیمارى ها و مقابله با فشارهاى روحى، نوع دیگرى از اقدامات پیشگیرانه براى مبارزه با بیمارى ها را در بین آنها مشاهده کرده است. به اعتقاد او تنها ۱۵ درصد از غذاهاى گیاهى مورد استفاده توسط میمون ها کاربرد درمانى دارند. شمپانزه ها در طول دوره باران هاى موسمى از غالب این گیاهان، ولو به مقدار بسیار کم، استفاده مى کنند. تنها برخى از گیاهان طبى هستند که به طور منظم و به مقدار زیاد خورده مى شوند و هدف از این کار نیز عمل پیشگیرى از بیمارى هاست. درواقع، شمپانزه ها با استفاده دایم از این گیاهان طبى، سیستم دفاعى بدن خود را تقویت کرده و به این ترتیب مى بینیم که اغلب اوقات در سلامتى کامل به سر مى برند.
علم پزشکى انسان از طریق خط و زبان جهش هاى عظیمى را در طول تاریخ داشته است. امروزه بیش از ۱۰ هزار داروى متفاوت در بازار به فروش مى رسند. علاوه بر این، باید از دستگاه هاى پیچیده اى همچون دستگاه هاى رادیوگرافى و سى تى اسکن نام برد. جانوران با چنین پیشرفت هایى نمى توانند رقابت کنند با این وجود از طریق یادگیرى و غریزه دقیقاً به همان هدفى مى رسند که ما در پى آنیم، یعنى یک زندگى سالم.

  امتیاز: 0.00