منو
 کاربر Online
884 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  چهارشنبه 29 فروردین 1386 [08:33 ]
  معرفی بیماری پسوریازیس
 

بیماری پسوریازیس

پسوریازیس یک بیمارى مزمن پوستى است که نام آن از کلمه اى یونانى به معنى «خارش» گرفته شده است. در این بیمارى ناحیه اى از پوست ملتهب شده و به صورت برجسته، قرمز و خارش دار در مى آید و روى آن نیز پوسته هاى نقره اى رنگ دیده مى شود. پوست سر، آرنجها و پشت بدن بیشتر گرفتار مى شوند.
گاهى شدت پسوریازیس آنقدر خفیف است که بیمار اصلاً از ابتلا به آن آگاه نیست. از سوى دیگر گاهى این بیمارى آنقدر شدید مى شود که نواحى گسترده اى از بدن را مى پوشاند. خوشبختانه پزشکان قادرند حتى شدیدترین موارد را نیز تحت کنترل درآورند.
بیمارى پسوریازیس مسرى نیست و از شخصى به شخص دیگر منتقل نمى شود، ولى در افرادى که یکى از افراد خانواده شان به این بیمارى مبتلا هستند، بیشتر بروز مى کند. شیوع این بیمارى ۲ ـ ۱ درصد کل جمعیت است. بنابراین در ایران حداقل ۶۰۰ هزار نفر به این بیمارى مبتلا هستند.

شایع ترین شکل پیدایش این ضایعات، پسوریازیس به صورت برجستگى هاى کوچک قرمزرنگ است. به تدریج این ضایعه بزرگتر شده و سطح آن پوسته پوسته مى شود. در حالى که پوسته هاى رویى به راحتى جدا شده و مى ریزند، پوسته هاى زیرین به هم چسبیده و ضخیم تر مى شوند. اگر پوسته هاى زیرین برداشته شوند، پوست زیر آنها دردناک شده و خونریزى خواهد کرد. کم کم این نواحى قرمز، رشد کرده و گاهى حتى کاملاً وسیع و چشمگیر مى شوند.

علت ابتلا به پسوریازیس چیست؟

علت ایجاد این بیمارى ناشناخته است. عامل توارث در ابتلا به این بیمارى نقش دارد. با این حال، تحقیقات اخیر به وجود نوعى ناهنجارى در فعالیت گلبولهاى سفید در جریان خون اشاره مى کند که مى تواند آغاز کننده فرایند التهاب در پوست باشد. این امر موجب افزایش سرعت پوسته ریزى پوست مى شود. سرعت ریزش سلولهاى پوست در این بیمارى گاهى به سه تا چهار روز یک بار هم مى مى رسد (یعنى ۱۰ ـ ۵ برابر سریعتر از حالت طبیعى). بیماران اغلب حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از ایجاد بریدگى، خراشیدگى، سائیدگى و یا آفتاب سوختگى شدید در پوست، متوجه پیدایش ضایعات جدیدى بر روى بدنشان مى شوند که همان پسوریازیس است. پسوریازیس ممکن است توسط عواملى نظیر عفونتها و همچنین بعضى از داروها مجدداً فعال شود. بیمارى معمولاً در فصل زمستان به علت خشکى پوست و کاهش تابش نور آفتاب شعله ور مى شود. پسوریازیس به شکل هاى متعددى از نظر شدت، طول دوره بیمارى، منطقه درگیرى و اشکال پوسته ها بروز مى کند.

  امتیاز: 0.00