منو
 کاربر Online
822 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 26 فروردین 1386 [08:02 ]
  سلامت بینایی کودکان باعث افزایش ضریب هوشی آنها می‌شود.
 

سلامت بینایی کودکان باعث افزایش ضریب هوشی آنها می‌شود.

رئیس انجمن اپتومتری خراسان گفت افزایش سلامت بینایی کودکان مبتلا به عقب افتادگی ذهنی باعث افزایش ضریب هوشی در آنها می‌شود.

دکتر `عباس عظیمی` در آستانه برپایی ششمین کنگره اپتومتری خراسان که ششم و هفتم اردیبهشت ماه در مشهد برگزار می‌شود با بیان این مطلب افزود بر اساس تحقیقات انجام گرفته یکی از مهمترین و شایع‌ترین مشکلات ایجاد شده برای کودکان با معلولیت‌های ذهنی مشکلات و اختلالات بینایی است.

وی افزود توجه، تشخیص و درمان به موقع اختلالات چشمی این کودکان علاوه بر ایجاد ارتباط بهتر با محیط اطراف باعث افزایش توانایی سایر حواس مانند شنوایی، بویایی، لامسه و حتی افزایش ضریب هوشی آنان می‌شود.

وی با اشاره به نقش و اهمیت سلامت فرزندان در محیط خانواده به عنوان ارکان اصلی رشد و توسعه جامعه گفت امروزه ثابت شده بیشتر معلولیت‌های جسمی و ذهنی ایجاد شده برای کودکان قابل پیشگیری است.

دکتر عظیمی افزود متاسفانه به دلیل عدم توجه و اطلاع از اثرات زیانبار ازدواج‌های فامیلی و عدم آگاهی برخی مادران در دوران بارداری در خصوص انجام نکات بهداشتی لازم و همچنین مشکلات دیگری که در زمان زایمان برای کودکان ایجاد می‌شود شاهد تولد کودکان نارس و دارای معلولیت‌های جسمی و ذهنی هستیم که بیشتر این کودکان دارای معلولیت‌ها و اختلالات چشمی نیز هستند.

وی اختلالات بینایی کودکان مبتلا به سندرم داون (منگولیسم)، فلج مغزی و سایر ناهنجاریهای جسمی و مغزی را شامل انحرافات شدید چشمی، عیوب انکساری بالا از نوع دوربینی، نزدیک بینی، استیگماتیسم، حرکات و لرزش‌های نامناسب چشمی و تنبلی چشم عنوان کرد.

دکتر عظیمی اضافه کرد این گونه کودکان باید پس از معاینات اولیه بینایی و تشخیص زودرس توسط اپتومتریستها و متخصصین چشم پزشکی، مورد درمان قرار گیرند که در این حالت نه تنها به افزایش سلامت بینایی دست می‌یابند بلکه تاثیر مثبت و مناسبی روی دیگر حواس آنان نیز ایجاد خواهد شد.

وی در پایان یادآور شد در ششمین کنگره اپتومتری خراسان که ششم و هفتم اردیبهشت ماه سال جاری در مشهد برگزار می‌شود نتایج جدیدترین تحقیقات انجام گرفته پیرامون سیستم بینایی و چشم مورد بحث و بررسی اپتومتریستها، اندیشمندان و اساتید دانشگاههای سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

  امتیاز: 0.00