منو
 صفحه های تصادفی
دفتر روزنامه ترکیبی فروش و دریافتهای نقدی
مبارزه و شهادت محمد بن عبدالله در روز عاشورا
دارمازو
دین باطن هر تمدن
تیره شوشریاسه
مفصل
کرم خاکی
پارادکس
حسن بن محمد از امامان اسماعیلی
استدلال وهابیان
 کاربر Online
1841 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 25 فروردین 1386 [06:56 ]
  آزمایش واکسن ضد کوکائین
 

اولین واکسن مبارزه با اعتیاد به ماده مخدر کوکایین در اسپانیا روی ‪ ۱۵۰‬نفر به آزمایش گذاشته می‌شود.

مطبوعات اسپانیا گزارش دادند: تزریق آزمایشی این واکسن تا پایان سال جاری در سه بیمارستان در شهرهای مادرید، والنسیا و بارسلونا به معتادان داوطلب صورت خواهد گرفت.

این واکسن در پی تحقیقات بین‌المللی تهیه شده و اسپانیا یکی از کشورهای برگزیده در زمینه انجام آزمایشهای آن است.

طبق این گزارش، آزمایشهای مایه‌کوبی در مبارزه با مصرف کوکایین با پشتیبانی متخصصان روانشناسی و درمانهای ویژه همراه خواهد بود.

یکی از شرایط حضور در این آزمایشات آن است که معتادان غیر از کوکایین به مواد مخدر دیگری همچون هرویین اعتیاد نداشته باشند.

این واکسن از مولکولی مشابه با کوکایین تولید و به گونه‌ای ساخته شده است که هنگام تزریق، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان ماده خارجی می‌شناسد و دست به تولید پادتن برای مبارزه با آن و جلوگیری از این که به مغز برسد، می‌زند.

به گفته متخصصان، به هر صورتی که کوکایین مورد مصرف قرار گیرد از طریق خون به مغز وارد می‌شود و به همین دلیل، عملکرد این واکسن جذب مولکولهای کوکایین در جریان خون پیش از ورود آنها به مغز است.

این درمان جدید امیدواری بسیاری در میان کارشناسان امور معتادان ایجاد کرده است هرچند مایه مشابهی که پیش از این، برای معتادان به هرویین تولید شده بود نتیجه مورد انتظار را به همراه نداشت.

آزمایشهای دیگری با واکسن دخانیات نیز پیش از این به اجرا گذاشته شده است که در مراحل نهایی خود بسر می‌برد. کارشناسان احتمال می‌دهند که ظرف سه یا چهار سال آینده، فروش این نوع واکسن را قانونی کنند.

بنا بر گزارشها، واکسن ضد کوکایین در چهار نوبت روی داوطلبان آزمایش خواهد شد.

منبع:ایرنا

  امتیاز: 0.00