منو
 صفحه های تصادفی
امام زمان علیه السلام در قرآن - مریم : 19
بردباری امام حسن علیه السلام
فیزیک یونانی
امام عسگری علیه السلام و تبیین مقام ائمه علیهم السلام
کیفیت نزول قرآن
پوسته زمین
بدهی امام علی علیه السلام پس از شهادت
هانیبال رودرروی رم
انواع خاک مشکل آفرین
آندره ژید
 کاربر Online
284 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 22 فروردین 1386 [09:00 ]
  سوزاندن بطری نوشابه خانواده
 

دفتربررسی آلودگی آب وخاک سازمان حفاظت محیط زیست اعلام‌کرد: با سوزاندن یک بطری نوشابه خانواده، ‪ ۵۷‬ماده شیمیایی از آن در هوا آزاد می‌شود. تقریبا ‪ ۱۶‬درصد وزن زباله‌ها پلاستیک است که حدود ‪ ۳۵‬تا ‪ ۴۰‬درصد از حجم زباله را اشغال می‌کند. براساس این گزارش، زمانی که‌مواد پلاستیکی را دور می‌ریزیم و در فضای باز رها می‌کنیم یا در محل دفن زباله‌ها می‌ریزیم، صدها سال طول می‌کشد تا پلاستیک تجزیه شود.

براساس تحقیقات انجام شده، پلاستیک، پسماندی است که‌ازلحاظ انرژی بسیار با صرفه عمل می‌کند، چنانچه انرژی خیلی کمتری برای ساخت یک بطری پلاستیکی نسبت به ساخت بطری شیشه‌ای مصرف می‌شود.

از آنجایی که پلاستیک‌ها سبک هستند، انرژی کمتری برای حمل وانتقال آنها مصرف می‌شود، گرچه پلاستیک‌ها بطور کلی سبک هستند ، ولی دفع آنها در محل‌های دفن زمینی، گزینه خوبی نیست.

براساس گزارش دفتربررسی آلودگی آب‌وخاک سازمان‌حفاظت محیط زیست، بازیافت وزباله‌سوزی دوروشی است که کاربری این روشها، موجب بازپس‌گیری برخی ارزش‌های پلاستیک می‌شود. این گزارش ادامه می‌دهد: بازیافت، موجب بازیابی موادخام می‌شودو می‌تواند در ساخت دوباره اقلام پلاستیکی به کارآید. براساس تحقیقات انجام‌شده، زباله‌سوزی موجب بازیابی انرژی شیمیایی می‌شود که می‌تواند به منظور تولید بخار و الکتریسته به کار رود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، درصورتی که دفن زمینی پلاستیک انجام شود، هیچکدام از این مزایا را دربر ندارد، افزون براین ، دفن بهداشتی پلاستیک به معنی دفن همیشگی است، چرا که این نوع پسماند تجزیه نمی‌شود.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 22 فروردین 1386 [12:06 ]
  ساخت رزینی با قابلیت استفاده در صنعت روکش‌های رزینی با استفاده از ضایعات بطریهای نوشابه
 

پژوهشگران دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از ضایعات بطری‌های نوشابه، نوعی رزین پلی استر غیر اشباع در مقیاس آزمایشگاهی ساختند که می‌تواند در صورت تولید انبوه در آینده در صنعت روکش‌های رزینی و کامپوزیت‌ها استفاده شود.


دکتر فرامرز افشار طارمی ، استاد دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلام این مطلب اظهار داشت: امروز ضایعات ناشی از بطری‌های نوشابه مصرف شده به عنوان ماده بازگشت ناپذیر، یکی از مهمترین معضلات محیط زیست به شمار می‌رود که ما موفق شدیم با استفاده از واکنش‌های تعادلی موجود در این پلی استرها زنجیرهای بزرگ مولکولی آنها را شکسته و به پلیمرهای مایع تبدیل کنیم و سپس با وارد کردن باندهای مضاعف آنها را به پلی استرهای مورد استفاده در فایبرگلاس تبدیل کنیم.


وی خاطر نشان کرد: نتایج حاصله از این پروژه صد در صد موفقیت آمیز بود و ما می‌توانیم از این مواد به صورت مستقیم برای ساخت رزین‌های پلی استر غیراشباع و استفاده از آنها در بازار صنعت روکش‌های رزینی و کامپوزیت‌ها استفاده کنیم.


دکتر افشارطارمی در تشریح نتایج و دستاوردهای پروژه اظهار داشت: با استفاده از این پروژه می‌توانیم بدون این که پلیمر PET را تبدیل به مونومر کنیم، در یک مرحله حد واسط با ذخیره انرژی و افزایش باند مضاعف، آنها را مجددا به مولکول‌های قابل مصرف تبدیل کنیم.


وی ادامه داد: در حال حاضر این پروژه در مقیاس آزمایشگاهی انجام شده و جرم مولکولی محصولات به صورت دقیق به دست آمده است؛ ضمن این که بررسی حضور باندهای مضاعف به نتایج مثبت رسیده است.

منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00