منو
 صفحه های تصادفی
آینده‏ جوامع انسانی
نسل امام حسن علیه السلام
آلن کی
ویژگیهای رفتاری و روانی دانش آموزان در آموزش کلاسی
نحوه برخورد با کابوس کودکان
مقام امام حسین علیه السلام از نظر پیامبر اکرم
ساختمان دندان
تیره کرگل
سیستم spooling
معنای « من کنت مولاه فعلی مولاه »
 کاربر Online
803 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 18 فروردین 1386 [15:35 ]
  عامل کوچکی و بزرگی جثه سگ‌ها
 

سگ‌ها بیش از هر حیوان دیگری در جهان در اندازه‌های متفاوت یافت می‌شوند و اکنون محققان سرنخی پیدا کرده‌اند که علت این همه تنوع در جثه سگ‌ها و خویشاوند بودن همه آنها با هم را بیان می‌کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن، `ایلین ای.اوستراندر` از `موسسه تحقیقاتی ملی ژنوم انسان` که وجود تفاوت بسیار زیاد در جثه سگها توجه او را به خود جلب کرده بود، تصمیم گرفت در این زمینه تحقیق کند.

یافته‌ی اوستراندر و همکارانش در زمینه بخشی از ژن‌ها که کوچکی اندازه جثه را در سگ‌ها کنترل می‌کند در شماره روز جمعه `مجله علوم` منتشر شده است. اوستراندر گفت: با دریافتن نحوه کنترل رشد، می‌توان از سرطان و سایر بیماری‌هایی که بر اثر اختلالات رشدی ایجاد می‌شوند، شناخت بهتری پیدا کرد.

گوردون لارک از دانشگاه یوتا که در نوشتن این گزارش همکاری داشت اشاره کرد که سگ‌ها‪ ۲۰۰‬تا ‪ ۳۰۰‬نوع بیماری مشترک با انسان‌ها دارند که فشار خون بالا، بیماری خود ایمنی و سرطان از جمله آنهاست.

وی افزود، سگ‌ها از لحاظ محیط زیست نیز با انسان‌ها مشترک هستند بنابراین اگر یک تاثیر محیطی بتواند موجب بروز بیماری شود، سگ‌ها نیز تحت تاثیر همان روند قرار می‌گیرند. محققان در شماره هفته جاری مجله `علوم` نوشتند، سگ‌ها از لحاظ اندازه جثه نسبت به سایر پستانداران بطور چشمگیری با یکدیگر تفاوت دارند.

آنها افزودند، به نظر می‌رسد که علت اصلی این تفاوت در یک گونه ژن رشد به نام ‪ IGF1‬نهفته باشد. این گروه که متشکل از ‪ ۲۱‬محقق بود دریافت که تمام سگ‌های کوچکی که مورد مطالعه قرار گرفتند، یک قطعه کوچک دی.ان.ای مشترک دارند که بازده ژن ‪ IGF1‬را کاهش می‌داد اما سگ‌هایی که جثه متوسط و بزرگ داشتند این قطعه دی.ان.ای را نداشتند.

از آنجا که ‪ ، IGF1‬که یک عامل رشد شبه انسولین است، در تمام سگ‌ها و سایر گونه‌ها از جمله انسان‌ها نیز یافت می‌شود، این کشف حائز اهمیت است. ناتان سوتر از موسسه تحقیقاتی ملی ژنوم انسان گفت: برای هر ژنی که ما در انسان‌ها بررسی می‌کنیم همتایی نیز در سگ‌ها وجود دارد. وی گفت: اگر بتوانیم عامل تعیین اندازه جثه سگ‌ها و چگونگی عملکرد فرآیند این امر را تعیین کنیم، خود را در مسیر درک بیماری‌های پیچیده سگ‌ها و انسان‌ها قرار می‌دهیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 19 فروردین 1386 [15:56 ]
  بدون شرح
 

img/daneshnameh_up/b/bc/sag.jpg


  امتیاز: 0.00